Použité jedlé tuky a oleje mají lidé vozit do sběrného dvora

Nádoby na použité oleje a jedlé tuky ve sběrném dvoře. Foto: město Příbram

PŘÍBRAM – Technické služby v těchto dnech zavádějí další možnost recyklace a v podobě sběru použitého oleje a tuků z domácností. Od příštího roku bude povinností obcí postarat se o likvidaci olejů a tuků z domácností. V současné době jsou ve sběrném dvoře umístěny nové nádoby, do kterých můžete přepálené jedlé oleje a tuky z domácností ukládat.

Oleje či tuk po smažení či fritování často končí ve dřezu a následně v městské kanalizaci. To je ovšem zásadní problém. „Lití oleje a kuchyňských tuků do odpadu působí velké problémy na čističkách odpadních vod. Tyto mastnoty se usazují, nabalují na sebe další nečistoty, které v odpadech také nemají co dělat – vlhčené ubrousky a další hygienické potřeby. To vše dělá problémy pracovníkům ČOV a zbytečně zvyšuje náklady na stočné,“ uvedl starosta města Jan Konvalinka.

Nejlépe je přepálené tuky a oleje slévat po vychladnutí do PET láhve. Má to tu výhodu, že ji lze neprodyšně uzavřít a nehrozí vylití oleje. „Plné lahve pak mohou lidé odevzdat do připravených nádob ve sběrném dvoře. Tam už si s tímto specifickým odpadem obsluha poradí,“ říká Libor Michvocík, zástupce ředitele Technických služeb Příbram.

Sběrný dvůr Příbram, provozovaný technickými službami, má otevřeno ve všední dny v čase od 9 do 17 a v sobotu od 9 do 13 hodin.

Komentáře