Názory v rubrice „Váš názor“ se nemusí shodovat s názory redakce.
Zastupitel Václav Dvořák se ohlíží za letošním prvním zasedáním městského zastupitelstva.
Lednové zastupitelstvo mělo podle rozeslaného, a občanům zveřejněného programu jen málo zajímavé body. Nicméně se objevily další. Nebylo to poprvé, kdy to nejzajímavější bylo takto před občany utajeno a zastupitelé neměli prostor na přiměřenou přípravu.
Asi tou nejtřaskavější věcí, která se bohužel neobjevila v programu, byl podivný vývoj u výběrového řízení na rekonstrukci čističky odpadních vod (ČOV). Vývoj se jak přes kopírák podobá výběrovému řízení na nového provozovatele příbramské vody: ten kdo podal nejlepší nabídku byl vyloučen, profit ze situace bude mít Veolia (ovládaná Francouzy). Jen díky aktivitě Spojenců se téma otevřelo. Žádali jsme zařazení této kauzy do programu, ale koalice to neschválila. Starosta k tomu jen měl kratší komentář a sdělil, že se můžeme vyjádřit v bodu Různé – tam je ale diskuse velmi omezená. Kauza ČOV je pikantní z těchto důvodů:
- O zakázce za 700 mil Kč rozhodovala rada města (RM) v podstatě v utajení. Ze 7 členů RM byli přítomní jen 4 (skvělá účast), a ti vyloučili nejlepší nabídku.
- Vyloučená nabídka byla o 86 mil Kč (včetně DPH) levnější, než druhá nabídka.
- Zastupitelé se o všem dozvěděli až z dopisu vyloučeného vítěze. Důvodem vyloučení prý byla zejména příliš levná nabídka.
- Spojenci vyzvali starostu, aby pozastavil výkon rozhodnutí RM a nechal rozhodnout ZM. Starosta to odmítl.
- Po vyloučení nejlepší nabídky se stalo vítězem konsorcium, jehož účastníkem je Veolia, tedy mateřská společnost 1.SčV.
- Argumenty starosty, proč RM nepředložila tak drahou zakázku zastupitelům, byly tak průhledně zástupné a hloupé, že je škoda je zde reprodukovat. RM navíc ani neměla v plánu zastupitele jakkoliv informovat – to by to bylo v programu ZM. Pro nezasvěcené: RM někdy dávala zastupitelům k rozhodování i „maličkosti“ o hodnotě 1 mil Kč, byť mohla rozhodnout sama. Domyslete sami…
Na ZM se dostavili zástupci vyloučené firmy a chtěli k zastupitelům promluvit. Starosta dal hlasovat, zda jim to ZM umožní. Koaliční zastupitelé se zastupiteli SPD to odmítli. Vyloučená firma podala námitku proti svému vyloučení. Rozhodovat o ní bude RM a je jasné, že ji zamítne. Vyloučená firma se chce bránit dalšími právními kroky. Může to mít za následek další odsunutí rekonstrukce ČOV, což bude znamenat pokračování stavební stopky v Příbrami. Komu to proboha slouží? Našemu městu, jeho rozvoji, určitě ne.
Dalším konfliktním bodem byla doplňková zpráva finančního výboru (FV) ohledně kontroly Galerie Františka Drtikola (GFD). Předseda FV pan Holý nám zkraje ledna poslal první verzi tohoto doplňku. Z důvodu nejasností v doplňku jsem 5.1. požádal starostu o zařazení této věci na program lednového ZM. Starosta mi na mail ani neodpověděl a do programu to nezařadil. Když jsem se jej zeptal, proč se ani nenamáhal mi odpovědět, tak formalisticky odvětil, že má na odpověď 30 dnů.
Těsně před jednáním ZM jsme dostali novou verzi doplňku, ale nejasnosti nezmizely. Podstatou problémů je podezření na nehospodárné řízení GFD. Jsou dobré důvody se domnívat, že pro GFD neplatí stejná pravidla, jako pro jiné příspěvkové organizace města. Nebudu to tady ale rozepisovat, protože kontrolní orgán městského úřadu byl pověřen kontrolou u GFD. To je určitě nejlepší řešení a chci věřit, že se dozvíme objektivní závěry. Jednou ze sporných věcí také je, jaké kontrolní pravomoci má u našich příspěvkových organizací kontrolní a finanční výbor zastupitelstva. Navrhl jsem usnesení, aby RM zajistila vyjasnění tohoto problému. Je vyloženě pikantní, že starosta Konvalinka hlasoval proti přijetí tohoto usnesení. Nicméně přijato bylo.
Ke konci kauzy GFD cítil místostarosta Peterka (ODS) potřebu se veřejně ředitelce GFD omluvit za jednání „některých zastupitelů“. Někomu prý leží GFD v žaludku, prý to je předvolební strategie opozice. Místostarosta evidentně zapomněl na příběh předchozího ředitele GFD, pana Freiberga. U něj také opozice v čele s Markétou Škodovou upozorňovala na ekonomické nesrovnalosti při řízení GFD. RM to dlouho odmítala, vykládala to jako zlý úmysl opozice. A najednou se ukázalo, že opozice měla pravdu a RM pana Freiberga z funkce odvolala. Já budu rád, když se něco vyjasní. Každopádně naše podezření jsou opodstatněná.
Skončím pozitivně. Jedním z bodů programu byla směna pozemků v osadě Orlov. RM se směnou souhlasila, ale navrhovala doplatek ze strany žadatelky, byť bylo očividné, že to je vůči ní nespravedlivé. Žadatelka na jednání ZM vystoupila a statečně obhajovala svoji pravdu. Po delší diskusi se podařilo 18 hlasy žadatelku podpořit. Má můj obdiv.
Václav Dvořák, zastupitel za Spojence





































































