Policisté se u Nového rybníka zaměří na cyklisty

Foto: Policie ČR

PŘÍBRAMSKO – Cyklistika je v současné době velmi populárním sportem. Cyklisté jsou spolu s chodci na silnicích nejzranitelnější skupinou účastníku silničního provozu. Proto se v pátek  27. srpna odpoledne uskuteční v Příbrami u areálu Nového rybníku preventivní akce zaměřená na cyklisty s názvem „Na kole jen s přilbou“.

Lokalita není vybraná náhodně, ale právě okolo Nového rybníku jezdí poměrně velká část cyklistů. „Policisté, kteří je tam budou zastavovat se zaměří hlavně na upozornění, že ochranná přilba je povinná pro cyklisty mladší 18 let a měli by ji mít na hlavě řádně připevněnou. Doporučována je však i dospělým cyklistům,“ připomíná mluvčí příbramské policie Monika Schindlová a dodává, že jízdním kolem se z hlediska provozu na pozemních komunikacích rozumí i koloběžka, tudíž se pro jízdu na ní vztahuje také povinnost nošení přilby.

Proč je vlastně důležité mít při jízdě na kole cyklistickou přilbu? Jednou ze základních příčin zranění či úmrtí cyklistů je právě poranění hlavy. Dochází k němu nejčastěji nárazem o vozovku, kapotu auta nebo o jinou překážku jako je strom, kámen, patník. „Pokud cyklista jede rychlostí 25 km/h a spadne po hlavě na komunikaci, jeho pád odpovídá pádu z výšky 2,5 metru hlavou na beton,“ říká policejní mluvčí.

Policisté spolu se členy Týmu silniční bezpečnosti budou poskytovat cyklistům preventivní rady a doporučení, například jak má vypadat správně vybavené jízdní kolo. Jedná se o účinné brzdy, přední odrazku bílé barvy, zadní odrazku červené barvy, oranžové odrazky na pedálech a na paprscích kol. Za snížené viditelnosti musí mít kolo navíc přední světlomet svítící bíle a zadní svítící červeně.

„Přestože cyklista nepotřebuje žádný řidičský průkaz, musí znát a dodržovat pravidla silničního provozu, a být k dalším účastníkům ohleduplný a opatrný,“ uzavírá Monika Schindlová.

Komentáře