Policisté radili dětem, jak se správně chovat v silničním provozu

Foto: Policie ČR

PŘÍBRAM – Letní prázdniny již skončily a začal nový školní rok. Děti jsou většinou plné zážitků ze dnů volna, chvíli jim trvá, než si zvyknou na nový denní režim a především nejsou až tak obezřetné. Po celé republice proto probíhá první týden školy dopravně preventivní akce s názvem „Zebra se za Tebe nerozhlédne“.

„První zářijový pátek byli příbramští policisté v ranních hodinách u ZŠ Školní v Příbrami, kde upozorňovali malé školáky na principy správného přecházení komunikace,“ uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová s tím, že hlavním cílem akce je posílit v nich zásady při vstupu do vozovky. Děti obdržely samolepku nebo pracovní sešit s vyobrazením zebry. „V odpoledních hodinách pak bude probíhat v družině školy přednáška zaměřená na dopravu, prvňáčci se dozvědí, jak se chovat jako chodci nebo cyklisté, jaké jsou dopravní značky a podobně,“ dodala Schindlová.

Chodci by měli vědět:
– přechází se přes přechody, pokud jsou na dohled,
– silnici lze přejít na přehledných místech, nikdy ne před křižovatkou či v zatáčce,
– je nutné se 3x rozhlédnout – vlevo, vpravo a znovu vlevo,
– při přecházení je dobré navázat oční kontakt s řidičem,
– před vstupem do vozovky musíme odhadnout, zda vozidlo stihne bezpečně zastavit,
– je nutné počkat, až automobil opravdu zastaví,
– neexistuje absolutní přednost chodců na přechodech,
– musíme respektovat signalizaci, červená znamená stůj,
– při přecházení si musíme všímat i druhého jízdního pruhu. Jeden vůz nám dá přednost, v protijedoucím vozidle si ani řidič nevšimne, že někdo jde přes komunikaci.
– je důležité nosit reflexní prvky, za šera nebo při hustém dešti je takto označený člověk vidět až na 200 metrů. Od února roku 2016 navíc platí nová povinnost chodců, a to mít na sobě reflexní prvek, pokud se pohybují mimo obec podél okraje vozovky za snížené viditelnosti, a kde není veřejné osvětlení. Prvek by měl být umístěn tak, aby byl dobře viditelný zepředu i zezadu pro ostatní účastníky silničního provozu a měl by být směrem do silnice.

Komentáře