Policie se při kontrolách zaměrila na dodržování pravidel při jízdě v jízdních pruzích

Policie při silničních kontolách používá také drony. Foto: Policie ČR

PŘÍBRAMSKO/STŘEDNÍ ČECHY – Bezpečnostní akce policie ve Středočeském kraji zaměřená na kontrolu dodržování pravidel při jízdě na silnicích se uskutečnila ve čtvrtek 27. července. Příslušníci policie se soustředili na několik klíčových aspektů, jako je používání mobilních telefonů za jízdy, nošení bezpečnostních pásů a dodržování pravidel při jízdě v jízdních pruzích. Důraz byl kladen na zajištění bezpečnosti v silničním provozu a snížení rizika dopravních nehod.

Během akce byly využity moderní metody kontroly, včetně použití monokulárních dalekohledů a bezpilotních letadel, známých jako drony. Díky těmto technologiím bylo možné lépe monitorovat a identifikovat potenciální dopravní přestupky, které by jinak mohly zůstat nepovšimnuty.

Policie zároveň při této příležitosti připomněla, jaká pravidla musí řidiči při jízdě v jízdních pruzích dodržovat. „Při jízdě mimo obec je pravidlem, že řidiči mají jezdit v pravém jízdním pruhu. Ostatní pruhy slouží především k předjíždění, objíždění nebo odbočování. Při přejíždění mezi pruhy musí řidiči dbát na to, aby neohrožovali nebo neomezili ostatní účastníky silničního provozu a před změnou směru jízdy musí včas dát znamení o změně směru jízdy,“ připomíná policejní komisařka prevence Monika Schnindlová.

Na silnicích s třemi jízdními pruhy je zakázáno, aby řidiči přecházející z levého pruhu do středního ohrožovali řidiče, kteří přecházejí z pravého pruhu. Zde platí pravidlo zipu, což znamená, že řidiči na pruhu, který končí, jsou povinni nechat projíždět po jednom řidiče ze souběžného pruhu, který pokračuje.

Při příjezdu ke koloně je důležité dodržovat dostatečný odstup od vozidla před sebou, aby bylo možné včas zareagovat na případné manévry. V levém pruhu by se řidiči měli zařadit co nejvíce vlevo a v dalších pruzích co nejvíce vpravo, aby vytvořili tzv. záchranářskou uličku. Tato praxe umožňuje rychlou a plynulou průjezdnost záchranných vozidel v případě potřeby.

Policie apeluje na všechny řidiče, aby dodržovali pravidla silničního provozu, protože bezpečná a zodpovědná jízda je klíčová pro ochranu životů a prevenci dopravních nehod.

 

Komentáře