O haldách budou zastupitelé jednat i příští měsíc

Záměr těžit kámen z největšího odvalu na Příbramsku vyvolal bouřlivou diskuzi o budoucnosti všech hald.

PŘÍBRAM – Včerejší jednání příbramského zastupitelstva mělo na svém programu mimo jiné i otázku likvidace odvalů po těžbě uranu na Příbramsku. Ředitel státního podniku DIAMO Zbyněk Skála jim předložil celkem čtyři varianty jejich likvidace. Zastupitelé nakonec ale nevybrali ani jednu z nich.

Samotné DIAMO preferuje poslední variantu, tedy odtěžení všech odvalů s výjimkou haldy č. 2 v blízkosti Památníku Vojna, ta by zůstala jako historická připomínka jednak celkové těžby uranu a za druhé jako součást expozice památníku. Zbylé haldy chce DIAMO přetřídit a použít jako stavební kamenivo. K této problematice se má 9. května uskutečnit veřejná debata.

Právě tento fakt, ale byl úskalím, proč včera zastupitelstvo nakonec žádnou z variant nezvolilo. Bývalý starosta Josef Řihák totiž podal návrh, aby se k tomuto problému zastupitelé vrátili až po uskutečnění veřejné debaty. „Chci požádat, jestli bychom to hlasování o rozhodnutí nemohli nechat na květnové zasedání? Budete potřebovat souhlas veřejnosti. Nezpochybňuji profesionalitu Diama, ale padne tady spousta lesa, a ti lidé mohou mít připomínky,“ řekl na zasedání Řihák. K jeho názoru se přidali i někteří další opoziční zastupitelé.

Proti byl jen Řihákův nástupce ve funkci starosty Pavel Pikrt, který řekl, že se obává zdržení celého projektu, když se dá veřejnosti prostor k vyjádření. Na to mu jeho bývalý spolustraník Josef Řihák oponoval tím, že město bude muset stejně kvůli likvidaci odvalů změnit územní plán a při tom se k celé věci veřejnost může a určitě také bude vyjadřovat a připomínkovat. „Ten měsíc nás nezdrží. Chci to v zastupitelstvu projednat až po té besedě. Chci znát názor občanů. To není zdržování, to nám neublíží,“ dodal bývalý starosta města. Zastupitelé jeho návrh nakonec přijali a tímto bodem se budou opět zabývat na svém květnovém zasedání.

Veřejná debata k těžbě hald se uskuteční 9. května v jednacím sále bývalého okresního úřadu nyní budovy úřadu práce.

Komentáře