Nové placené parkování už v pondělí

Od pondělí řidiči zaplatí v centru za parkování na dalších místěch.

PŘÍBRAM – V pondělí řidiči narazí v centru města na novinku – zpoplatnění některých parkovacích míst. Nařízení se týká okolí Zámečku, velkého parkoviště ve Fibichově ulici u křižovatky nad Jiráskovými sady a nového parkoviště u hřbitova Na Hvězdičce.

Radnice si od této změny slibuje lepší možnosti parkování v centru města, je dokončena. Celkem řidiči v pondělí narazí na šest nových parkovacích automatů. Jedná se o parkoviště v okolí Zámečku-Ernestina, kde jsou nově umístěny tři parkovací automaty. Toto parkoviště, stejně jako také nově zpoplatněné parkoviště Na Hvězdičce, osazené jedním parkovacím automatem, se nachází v modré zóně. Nutnost platby by měla zajistit větší obměnu parkovacích míst, což především v tuto roční dobu motoristé zajíždějící do centra města jistě ocení.

Modrá zóna je zpoplatněna částkou 15 korun za hodinu s možností koupení rezidentní karty pro trvale bydlící občany. Parkovací automaty v této zóně jsou v provozu ve všední dny v čase od 7 do 18 hodin a v sobotu od 7 do 12 hodin.

Třetí nově zpoplatněné parkoviště je parkoviště ve Fibichově ulici, fungující v režimu zelené zóny, to znamená, že platba za hodinu je 15 korun, maximálně 30 korun za celodenní stání. V této zóně si navíc můžete zakoupit parkovací kartu, která vyjde na 120 korun za měsíc. Parkovací automaty jsou na zmíněném parkovišti dva, a v provozu jsou ve všední dny od 7 do 18 hodin a v sobotu od 7 do 12 hodin.

„Se zavedením parkovacích zón se také pracuje na modernizaci odbavení, kdy je více možností platby. Vedle klasického vhození požadované částky mohou řidiči platit pomocí mobilních aplikací a nové automaty umožní také úhradu parkovného platebními kartami,“ uvedla tisková mluvčí města Eva Švehlová.

Poněkud odlišný názor na tyto změny má opozice. „Podle mě je skoro až neetické zavádět placení na parkovišti u Hvězdičky. Lidé tam jedou na pohřeb a mají v tu chvíli úplně jiné starosti, než hledat po kapsách dvacetikorunu,“ říká zastupitel za TOP 09 Marek Školoud.

Dopravní inženýr Petr Magera připomíná, že jde sice o trend ve všech městech v republice, který především zvýší příjmy pro město z parkování. „Kdo nebude chtít za parkování platit, tak začne parkovat v blízkosti centra, kde to ještě jde zadarmo. Výrazně se tak zhorší situace například ve Smetanově ulici, v okolí průmyslovky nebo na Rynečku,“ konstatuje s tím, že bude otázkou, zda vybrané peníze za parkování půjdou zpět do investic na zlepšení dopravní situace ve městě nebo někam jinam.  

Komentáře