Nemůžete si sednout na lavičku? Důvod je, že městu chybí lidé na práci s křovinořezy

PŘÍBRAM – Práce Technických služeb města Příbram bývá poměrně často terčem kritiky veřejnosti. V létě se to nejčastěji týká sekání trávy. V rámci každoročního sekání obhospodařují Technické služby Příbram plochu pětaosmdesáti hektarů. V posledních letech se navíc některé zelené plochy ve městě nechávají nesečené kvůli rozvoji biodiverzity.

Nicméně to neplatí o okolí laviček. Možná se vám to už v Příbrami stalo, posekaný trávník a na něm stojí lavička, ale pokud si na ní chcete sednout, tak to nejde, protože skrze ni prorůstá vysoká tráva. Snadné řešení, řeknete si, stačí porost okolo a pod lavičkou posekat křovinořezem, strunovou sekačkou nebo při nejhorším třeba i srpem… Ovšem podle vyjádření radnice to tak snadné není.

„Chybí nám trošku lidi. Na práci s křovinořezem máme dva lidi a nedaří se nám zajistit větší počet lidí a to proto, že takový sekáč potřebuje zdravotní prohlídky a málokterý tou zdravotní prohlídkou, která je k tomu potřebná, projde,“ vysvětluje jádro problému místostarosta Miroslav Peterka, který má činnost Technických služeb města Příbram na starost. Ovšem podle jeho slov se na navýšení počtu pracovníků s křovinořezy hodlá zaměřit.

Vchod do Svatohorských schodů ze Smetanovy ulice.

Podobný problém jako u laviček je také s kopřivami, kdy se je sice posekaná tráva u vchodu do Svatohorských schodů, ale před samotným vstupem zůstanou z obou stran kopřivy, protože tam velká sekačka prostě nezajede a kopřivy vadí chodcům, zejména dětem, při vstupu či východu z této příbramské památky. „Pokud se o takových místech dozvíme, tak se to snažíme odstranit,“ ujišťuje veřejnost Peterka.

V posledních letech jsou ve městě vytipována místa, kde probíhá sekání trávy v omezeném režimu. Město tímto krokem chce podpořit pestrost porostu a odolnost proti klimatickým výkyvům, zejména při vysokých teplotách.

Mezi vytipované lokality, kde bude sekání trávy prováděno omezeně, patří tradičně velké plochy u Gymnázia Legionářů, v sadě Na Leštině, v ulici Mariánská a u hřiště na Čertově pahorku. Dále budou ponechány louky pod březohorským hřbitovem, za Junior klubem a v Lesoparku Litavka. „Ponecháním vyššího travního drnu chceme podpořit pestrost porostu a odolnost proti klimatickým výkyvům, zejména při vysokých teplotách. Zároveň chceme přilákat do trávníků různý hmyz a zvýšit tím biodiverzitu našeho města,“ dodal k nastavenému systému místostarosta Miroslav Peterka.

 

Komentáře