Na Velikonoce se připravují i odsouzení v příbramské věznici

Věznice Bytíz.

BYTÍZ – Pomalu se blíží nejvýznamnější církevní svátky – Velikonoce. Přípravy na ně vrcholí jak v obchodech, domácnostech či v rámci nejrůznějších kulturních akcí. Ovšem Velikonoce se slaví i na takových místech, kde by to možná člověk tak úplně nepředpokládal, jako například ve věznici.

V příbramské věznici věnují Velikonocům pozornost jak ve výchovně vzdělávacích programech oddělení výkonu trestu tak i školského střediska. „Během příprav na velikonoční období se odsouzení zapojují do různých aktivit. V rámci rekvalifikačního kurzu ve Školském vzdělávacím středisku Příbram se odsouzení mimo jiné učí péct tradičního velikonočního beránka nebo pletený věnec. V rámci výuky jsou probírány i přípravy velikonočních pokrmů a symbolika tohoto svátku. Programy oddělení výkonu trestu jsou zaměřeny na přípravu velikonočních a jarních dekorací,“ říká tiskový mluvčí příbramské věznice Vladimír Rampas s tím, že neopomínají i duchovní symboliku Velikonoc, jako nejvýznačnějšího křesťanského svátku, s pravidelnou bohoslužbou.

Programy spojené s velikonočními svátky pomáhají odsouzeným i v možnosti zapojit se po propuštění do normálního života. „Za tímto účelem jim je, mimo spoustu jiného, připomínán smysl českých lidových svátků, což jsou jakési soubory společenských obyčejů, zvyků a obřadů cyklického charakteru vázaných na roční období nebo konkrétní datum. Velikonoce navozují dobré rodinné i komunitní vazby a proto dochází i ke zmírnění odloučení vězněných osob od prostředí, kde mají své blízké,“ dodává ředitel věznice Petr Červený.

 

Komentáře