Muzejní noc dnes nabídne Drdu, Ginevru i noční prohlídky podzemí

Prohlídky březohorského podzemí. Foto: archiv muzea

PŘÍBRAM – Dnes večer se koná další ročník Festivalu muzejních nocí, ke kterému se tradičně připojuje i Hornické muzeum Příbram. Cílem této akce je nabídnout návštěvníkům trochu jiný pohled do muzea společně s doprovodným programem. Během dnešní noci tak můžete navštívit areálu Ševčínského dolu a dolu Vojtěch na Březových Horách.

V prostorách Ševčínského dolu začne program divadelním vystoupením studentů svatohorského gymnázia, kteří zahrají známou pohádku z pera příbramského rodáka Jana Drdy Hrátky s čertem. „Představení začíná v 18 hodin ve strojovně Ševčínského dolu, na něj pak od 20 hodin naváže koncert folkové skupiny Ginevra, ten se odehraje na prostranství před vstupním objektem,“ zve ředitel hornického muzea Josef Velfl.

Vedle těchto vystoupení se pro návštěvníky otevřou v nočních hodinách i objekty Ševčínského dolu. „Možná budou překvapeni, jak vypadá věž Ševčínského dolu, když je nasvícená zevnitř i zvenku, dále si bude prohlédnout výstavu minerálů, kde také vystaven největší vzorek stříbra vystavený v českých muzeích,“ přibližuje program v areálu Ševčínského dolu Josef Velfl.

Dále jsou na dnešní večer připravené pro veřejnost jízdy důlním vláčkem směrem k dolu Vojtěch, který bude druhým místem dnešního programu, kde budou především organizovány prohlídky tajuplného podzemí. V důlní cáchovně si také můžete prohlédnout výstavu česko-východobavorskou část svatojakubské poutní cesty na trase z Prahy do Řezna, kde Příbram spolu s poutním chrámem na Svaté Hoře patřily k významným kulturně-historickým a duchovním zastávkám. „Také tam budou k vidění dva nově objevené minerály příbramit  a bytízit, které se podařilo objevit našemu mineralogovi,“ dodává ředitel Hornického muzea Příbram s tím, že na dole Vojtěch bude také pro veřejnost připravené tzv. stínové divadlo, kde si návštěvníci sami budou moci zahrát na horníka a využít jeho nejrůznějších pracovních nástrojů. Vstupné je symbolické, v areálu Ševčínského dolu 20 korun a v areálu dolu Vojtěch zaplatíte pětikorunu.

Komentáře