Most u „Fialáku“ je v provozu, důležitější mosty ale na opravu stále marně čekají

Most u Fialova rybníka. Foto: město Příbram

PŘÍBRAM – Město dokončilo výstavbu nového mostního tělesa na inline dráze u Fialova rybníka, které nahradilo původní demolovaný most. Od soboty 1. července je most plně v provozu.

Pravidelné mostní prohlídky, které Příbram po pauze v letech 2002 – 2018 provádí právě od roku 2018, slouží k identifikaci potřebných oprav a přestaveb lávek a mostů. V roce 2019 ukázaly tyto prohlídky na havarijní stav mostu na komunikaci u Fialova rybníku. Podpěra na levém břehu byla podehrána v celé délce, svislé hrany byly degradovány až do hloubky 15 cm, hlavní nosná konstrukce vykazovala trhliny na spodní části, římsy i krycí vrstva byly ve špatném technickém stavu. Na základě této zprávy bylo rozhodnuto o demolici původního mostu a výstavbě nového.

„V rámci této stavby, která byla zahájena na podzim loňského roku, došlo nejen k výstavbě zcela nového mostu, ale také k rozšíření kanalizace v části pod mostem. Nový most slouží zejména chodcům, cyklistům a bruslařům. Je sice užší než původní, ale je dimenzován tak, aby byla zachována průjezdnost pro složky IZS a vozidla Technických služeb. Most byl dokončen, zkolaudován a od soboty 1. července je plně využíván,“ uvedl místostarosta Vladimír Karpíšek (ANO) s tím, že celkové náklady na tuto stavbu činily přibližně 6,5 milionu Kč včetně DPH.

Most přes Příbramský potok na Rynečku.

Nicméně už od roku 2018 se mluví o havarijním stavu několika dalších mostů na uzemí města jako je most přes Příbramský potok ve Špitálské ulici, či o kus dál na Rynečku nebo most přes přepad z rybníku Kaňka u nedávno otevřeného parku Valle di Ledro. Ty však zatím na svou opravu čekají marně. O nutonosti jejich oprav informavala radnice už v minulém volebním období pro jejich prohlídnutí statikem. „Městu chybí řádný plán investic a místo toho se opravují věci podle jakýchsi seznamů a toho na co jsou zrovna peníze či dotace. Chybí tak priorita jednotlivých investic, protože ve chvíli kdy město investuje přes 40 milionů do Čekalíkovského rybníka, ve chvíli kdy se úplně zbytně opravuje mosteček v Plynárenské ulici či prioritně můstečky na Nováku nebo právě ten za Fialákem, to mi přijde padlé na hlavu, když tady pět let mluvíme o nutnosti opravy mostu ve Špitálské ulici či na Rynečku,“ míní opoziční zastupitel za Spojence ekonom Václav Dvořák.

Most u Flusárny.

Komentáře