Martin Macík s týmem dorazil do Džiddy, kde vrcholí přípravy na start Dakaru

Foto: Big Shock! Racing

SEDLČANY/DŽIDDA – Sedlčanský závodník Martin Macík se svým týmem dorazoil v pondělí  po poledni spolu s dalšími českými závodníky do Džiddy, kde už 1. ledna odstartuje 44. ročník Rallye Dakar. Sedlčanský tým je na nejnáročnější motoristický závod připraven lépe než kdy dříve. Na trať se tentokrát vydají dvě posádky v nepřehlédnutelných žlutočerných kamionech.

K pilotovi Martinovi Macíkovi, kterému se podařilo na Dakaru 2021 vybojovat cennou 4. pozici, se přidává Martin Šoltys. Ten během posledního ročníku obsadil 10. místo. V místním přístavu už na tým čekaly kamiony, bydlík i doprovodná vozidla, která povezou náhradní díly.

Technika se do Saúdské Arábie z Marseille plavila několik týdnů. Pro český tým bylo přistání po devítihodinovém letu z mrazivé Prahy do vyhřáté Džiddy mírným teplotním šokem. Na aklimatizaci však nebyl prostor. Výprava se přímo z letiště vydala vyzvednout vozidla. „Zatím se zdá, že auta plavbu přestála v pořádku. Zjistili jsme jen, že na servisním MANu nám někdo utrhl zadní podjezďák, ochranou rampičku, kus železa. Ale to byl jediný problém, na který jsme zatím přišli. Jinak nic zásadního,“ popisoval Martin Macík cestou z přístavu.

Úvodní prolog vedoucí z Džiddy do města Ha’il bude v soutěžní kategorii kamionů čítat 834 kilometrů, z nich bude 19 měřených. „Upřímně, těším se, až Dakar konečně začne. I když víme, že nás to bude hodně bolet. Já doufám, že mi částečně pomůže poctivá fyzická příprava. Ale potřebuji se před startem ještě pořádně vyspat a odpočinout si. Předpokládáme, že tento Dakar bude náročný hned od začátku,“ říká pilot Martin Macík, kterému budou v kabině sekundovat osvědčení spolujezdci – navigátor František Tomášek a mechanik David Švanda. A podobně je na tom i jeho týmový kolega. „Na Dakar už se těším. Čas před odjezdem je vždycky nervóznější, přemýšlíme, jestli jsme všechno zabalili, na nic nezapomněli. Takže jsem rád, že už jsme v pořádku v Saudské Arábii a Dakar brzy odstartuje,“ konstatuje Martin Šoltys, jehož posádku bude navigovat Roman Krejčí a o techniku se postará palubní mechanik Jakub Jiřinec.  

I přes nabitý program však v týmu Big Shock! Racing panuje první den po příletu do Džiddy dobrá nálada, pořízeny jsou místní SIM karty pro lepší spojení, Martin Macík se shledal se svým tabletem, zapomenutým v letadle, a všechny potěšily hamburgery v místním rychlém občerstvení.

Komentáře