Labutě uzavřely ostrůvek

Labutě letos hnízdí přímo na ostrůvku. Foto: MěÚ Příbram

PŘÍBRAMLabutí pár se opět usadil v areálu koupaliště Nový rybník. Ovšem tentokrát si pro své hnízdění vybral přímo na ostrůvek s altánem. Z důvodu bezpečí nejen labutí a jejich zatím nevylíhnutých mláďat, ale i samotných návštěvníků, je proto lávka k ostrůvku dočasně uzavřena. Omezení potrvá zřejmě do konce května.

Sportovní zařízení po zveřejnění informace o výskytu labutí na Novém rybníce zaznamenaly o ptáky větší zájem veřejnosti. „Během středy jsme zaznamenali zvýšený výskyt osob a jejich nevhodné chování v bezprostřední blízkosti labutí hned několikrát. Zasahovat musela i městská policie, a to nás dovedlo k přesvědčení, že nejlepším řešením je přístup na ostrůvek dočasně zcela znemožnit,“ říká vedoucí areálu Nový rybník Petr Trojan.

Apelování na návštěvníky, aby brali na labutě ohled a ostrůvku se raději vyhnuli, mělo spíš opačný účinek. Proto byla ve čtvrtek ráno provedena demontáž prken z lávky, takže se na ostrůvek nedá suchou nohou dostat. „Věřím, že návštěvníci toto omezení, které potrvá zhruba do konce května, chápou a budou ho respektovat,“ říká ředitel Sportovního zařízení města Příbram Jan Slaba.

Návštěvníci si často neuvědomují, že jejich chování může ublížit nejen zvířatům, ale i jim samotným. Labutě dokáží v případě ohrožení způsobit ošklivá zranění a případy napadení člověka v důsledku strachu o své mladé nejsou vzácností. Labutě si jednoduše chrání své soukromí a hranice mezi tím, co už je příliš a co ještě snesou, je velmi tenká.

Suchou nohou se na ostrůvek až do konce května nedostanete. Foto: SZM Příbram

Komentáře