Kontejnery na oleje jsou blíže, přesto zejí prázdnotou

Kontejner na použité jedlé tuky a oleje bude nyní lidem dostupnější. Foto: Eva Švehlová

PŘÍBRAM – Město v polovině července zavedlo nádoby na odkládání použitých jedlých tuků a olejů. Zavést tuto službu občanů městům a obcím ukládá zákon, neboť jejich vylévání do kanalizace poškozuje čističky odpadních vod. Kontejnery na ně umístilo do sběrného dvora.

Ovšem prakticky okamžitě po oznámení se na radnici potažmo technické služby snesla vlna kritiky, že umístění kontejnerů je pro mnoho lidí nevhodné, protože je daleko a tím pádem na odnášení tuků nevhodné. Sběrný dvůr se totiž nachází v areálu na Balonce, kam se dá pohodlně dostat pouze autem. Radnice proto požadavkům proto vyhověla. „Na základě podnětů veřejnosti byl umístěn kontejner na tuky z domácností do areálu Technických služeb města Příbrami na adrese U Kasáren 6, Příbram IV,“ řekl koncem července starosta města Jan Konvalinka.

Ovšem přestože jsou nyní kontejnery blíž lidem, tak se v areálu Technických služeb zatím příliš použitého tuku a olejů neobjevilo. „Zatím co jsem šel vždy okolo, tak v kontejnerech na oleje nic neobjevilo,“ konstatoval ředitel technických služeb Pavel Mácha. Zdá se tak, že tuky a oleje z příbramských kuchyní dál končí v kanalizaci.

Lidé sice požadovali, aby bylo kontejnerů na oleje více a byly rozmístěné po celé Příbrami, ovšem je otázkou do jaké míry by se tyto nádoby pak nestávaly vyhledávaným terčem vandalů a podobně. Dalším paradoxem je, že města a obce sice mají sběr použitých tuků a olejů umožnit, ale nemají přitom žádný účinný nástroj, jak kontrolovat, kdo opravu takto oleje likviduje a kdo je dál lije do kanalizace.

Komentáře