Kamiony ze Sedlčan úspěšně rozjíždějí šampionát dálkových závodů FIA

Martin Macík. Foto: archiv týmu

SEDLČANY  – Rallye Dakar se nezadržitelně blíží. Už na Silvestra se pilot Martin Macík vydá se svou posádkou objevovat zrádné duny Pusté končiny. Bude to jeho 11. start. Dakar ale současně otevře také šampionát FIA World Rally-Raid Championship, kterého se Macík zúčastní podruhé. Během prvního ročníku se kamionům vyrobeným v Sedlčanech poSedlčdařilo předvést úctyhodné výkony, obsadily první dvě místa.

Na slavnostním předávání cen FIA Prize Giving Ceremony, které v prosinci uskutečnilo v Boloni, si vítěznou trofej za World Rally-Raid Championship v kategorii kamionů (T5) převzal Kees Koolen. Holandský pilot závodil ve voze sestrojeném sedlčanskými konstruktéry a mechaniky. Český tým také Koolenovi po celou dobu zajišťoval kompletní technické zázemí. Martin Macík, který je pilotním jezdcem MM Technology, ve světovém šampionátu skončil na druhém místě. „FIA World Rally-Raid Championship je jedním z největších světových pohárů v rámci motorsportu. Máme radost, že už můžou závodit i kamiony. Jsem přesvědčený, že se kamionová kategorie brzy zviditelní a rozroste. V tomto ročníku jsme byli prvními průkopníky,“ říká Martin Macík. Světový pohár nabízí kamionovým posádkám šanci využít celou závodní sezónu a nevztahovat se jen k Dakaru. „Skvěle si teď můžeme zazávodit několikrát do roka. Chceme dělat, co nás baví a Rallye du Maroc nebo Abu Dhabi Desert Challenge jsou atraktivní závody pro posádky i fanoušky,“ říká Macík a dodává, že i jemu osobně oba závody přinesly další zkušenosti, zejména s jízdou v dunách.  A velmi užitečné bylo jejich absolvování i v rámci vývoje nových závodních strojů. „Rallye du Maroc byl první závod, do kterého jsme nasadili Čendu, můj nový kamion, s nímž teď jedu na Dakar. V Maroku jsme ho skvěle otestovali,“ dodává Macík, který Rallye du Maroc se svým novým vozem nakonec vyhrál.   

Tým Martina Macíka se těší i na následující cyklus světového šampionátu, který pro kamionovou sekci odstartuje Dakarem 2023. Pokračovat bude únorovým závodem Abu Dhabi Desert Challenge, zakončí ho říjnová Rallye du Maroc. „Do příštího ročníku světového šampionátu nastoupí hned tři kamiony postavené u nás v Sedlčanech – já pojedu s Čendou jako tovární jezdec MM Technology, Kees Koolen za Project 2030 a Claudio Bellina za Italtrans Racing. Dakar a Maroko pojedeme všichni tři, Abu Dhabi Desert Challenge zřejmě ve dvou. Věřím, že se přidají i další posádky,“ doufá Martin Macík a dodává, že v rámci své nové sezóny počítá ještě s účastí v oblíbeném závodu Baja Aragon a klientsky bude MM Technology zajišťovat servis i závodníkům na Marocco Desert Challenge. Podle posledních informací se tak zdá, že příští sezóna bude nabitá.

 

Komentáře