Jízda na kole u viaduktu u Nového rybníka bude bezpečnější

Ilustrační foto. Zdroj: pixabay.com

PŘÍBRAM – Od začátku září se pracuje opatření na cyklotrase vedoucí z Drkolnova na Flusárnu. Práce mají být dokončeny na konci října. V podstatě jde o propojení již dříve vyznačených ale na sebe nenavazujících cyklotras. Tím vznikne jedna souvislá trasa.

Na cyklotrase se její uživatelé setkají s řadou doposud nepoužívaných prvků. Jde například o cykloobousměrku, ochranné cyklopruhy, cyklopiktokoridory či smíšené přechody. „Z pohledu řidičů motorových vozidel se nic nemění, vyznačené přerušované pruhy s piktogramem kola pouze upozorňují, že se na vozovce mohou pohybovat cyklisté, stejně jako mohli i předtím. Naopak vznikne několik nových povinností pro cyklisty. Zpravidla platí, že pokud existuje cyklotrasa, cyklisté jsou povinni ji využívat, neměli by se pohybovat ve vozovce, pokud mají k dispozici cyklotrasu,“  řekl k tomuto projektu na zářijovém zasedání zastupitelstva místostarosta Martin Buršík s tím, že na tento projekt radnice zaznamenala jak kladné, tak záporné ohlasy.

Dojde  také k úpravě komunikace u železničního viaduktu u Nového rybníka, kde velmi často dochází k nebezpečným situacím. „Mostní konstrukce neposkytuje dostatečné rozhledové poměry a hrozí vběhnutí nebo vjetí dětí do vozovky. Tento nebezpečný a nevyhovující stav bude vyřešený úpravou, která zamezí dětem vjet do vozovky a rozšíří chodník tak, aby nebyla omezena motorová doprava a byl zajištěný bezpečný provoz jak na vozovce, tak na společném chodníku,“ doplnil místostarosta Buršík.

Vedení radnice si podle místostarosty také uvědomuje, že ne vždy jsou cyklisté ohleduplní k ostatním účastníkům silničního provozu nebo chodcům. „Budeme apelovat, aby cyklisté byli ohleduplní a jezdili na společném chodníku pomaleji než na vozovce,“ připomněl.

Od tohoto projektu si vedení města slibuje, že dojde k odstranění více jak 20 problematických dopravních bodů, pro cyklisty i pěší propojí Kozičín, Bohutín a Příbram a věří, že nové řešení bude fungovat lépe než současný stav.

Značená cyklotrasa vychází z Cyklistické koncepce města Příbram, která byla zpracovaná v rámci úspěšného projektu participativního rozpočtu města. Projektová dokumentace vychází z „dílny“ dopravního projektanta Květoslava Syrového, který zpracovává obdobné projekty pro řadu českých měst. Všechna opatření byla projednána a následně schválena Policií ČR.

Komentáře