Jan Konvalinka: Na zastupitelstvu jsem absolutně netušil, že situace přeroste ve válku

Jan Konvalinka. Foto: Martin Andrle

PŘÍBRAM – Válka na Ukrajině vyvolala na celém světě velkou vlnu solidarity a podopory. V neděli 27. února se přidala akcí na náměstí 17. listopadu i Příbram. Nicméně postoj vedení města, které jen pár dní před napadením Ukrajiny ruskými okupanty mluvilo na únorovém zasedání zastupitelstva poněkud jinak, vyvolalo u části veřejnosti podiv nad touto změnou. Požádali jsme proto starostu města Jana Konvalinku o vyjádření k této změně.

Vyjádření starosty:

Vnímám rozdíl mezi tím, co zaznělo na zastupitelstvu a tím, co se v posledních dnech odehrává. Nebudu se demagogicky obhajovat a říkat, že jsem to myslel takhle a přitom povídal něco jiného. Zkrátka. Nastala situace, která si vyžádala změnu náhledu a postoje. Ukrajina, její lid a válečné Putinovo běsnění se nás bezprostředně dotýkají. Nemyslím si, že se město ve vztahu k válce na Ukrajině zachovalo špatně. Naopak. Udělali jsme toho za těch pár dní dost a dost. A rozhodně to není o nějakém špatném svědomí nebo politickém pokrytectví, jak někteří lidé rádi opakují. Děláme prostě věci, které je zapotřebí udělat. Ať je to materiální pomoc, hledání a zprostředkování bydlení, nebo jen nedělní happening na náměstí. Pomáháme, konkrétně a věcně pomáháme, a to je důležité. Není to jen o vyvěšené vlajce, o symbolu, je to o přímé a nezištné pomoci.

Mám-li v závěru svého komentáře otevřeně odpovědět na to, proč se liší slova vyřčená na zastupitelstvu a následně podniknuté kroky, řeknu jen, že to je kvůli tomu, že jsem ono pondělí absolutně netušil, že situace dospěje do takových rozměrů, že přeroste ve válku, a že se nás a našich ukrajinských přátel takto dotkne. Někde jsem zaslechl, že jen hlupák nedokáže změnit svůj názor. Já názor změnil a myslím, že dobrým směrem. Bude-li mi to vyčítáno, budiž. Mé svědomí je čisté.    

Jan Konvalinka

starosta Příbrami

Komentáře