Jan Konvalinka: Mám silnou obavu, že sloučením gymnázií a redukcí čtyřletých oborů nebude dosaženo deklarovaných záměrů

Jan Konvalika
Názory v rubrice „Váš názor“ se nemusí shodovat s názory redakce.
 
PŘÍBRAM – Starosta města Jan Konvalinka zhodnotil dnešní veřejnou on- line debatu o budoucnosti Gymnázia pod Svatou Horou a plánovanou optimalizaci středního školství ve Středočeském kraji.
 
Velmi rád jsem se dnes účastnil online veřejné diskuse ke slučování gymnázií v našem městě. Měl jsem možnost prezentovat některé své teze a názory, ve kterých jsem označil předložený model optimalizace za špatně pojatý. Mám silnou obavu, že sloučením gymnázií a redukcí čtyřletých oborů nebude dosaženo deklarovaných záměrů.
 
Všeobecné vzdělávání se v naší republice těší velké oblibě, a to zpravidla na úkor vzdělávání odborného. Nedomnívám se však, že snižováním kapacit gymnázií docílíme přesunu studentů do odborných škol. Cestou je spíše podpora, modernizace a profesionalizace odborných škol tak, aby se staly pro studenty lákavější alternativou s ohledem zejména na budoucí uplatnění nebo navazujícího studia. Snížením počtu gymnaziálních míst, kdy budou opět upřednostněny obory víceleté na úkor čtyřletých, rozhodně nedojde k „optimalizaci“ středního vzdělávání.
 
Jan Konvalinka, starosta

Komentáře