Jakub Svoboda: Chci fair play, ve sportu i v komunálu

Názory v rubrice „Váš názor“ se nemusí shodovat s názory redakce.

Lucie Leišová, která přeplavala Gibraltar, Andrea Kossányiová, která byla účastnice ME ve volejbale nebo Lucie Pudilová, která má největší licenci v zápasech MMA. Co mají tato tři jména společného? Kromě toho, že jsou to úspěšné sportovkyně? Pocházejí z Příbrami, tak jako já.Z města, které má lehce přes 32 tisíc obyvatel a koalici složenou překvapivě z hnutí ANO a TOP 09.

Když už jsme u toho sportu, který je mi – jako rozhodčímu volejbalu – nejbližší – za bývalého vedení ČSSD se mu v Příbrami dařilo. Po minulých volbách šla ČSSD do opozice.     A sní se poroučely bohužel i dotace pro sportovce…
Velkým tématem, které už v Příbrami dlouho rezonuje a určitě zasáhne i jako jedno z volebních témat do komunálních voleb, je možná výstavba nového bazénu. Vzduchem létá potenciálních 250 milionů korun. Má se Příbram zadlužit? Nebo radši rekonstruovat za výrazně méně stávající bazén? Jsem jednoznačně pro druhou možnost.

Jak už jste o mně z těch pár řádků jistě pochopili, do komunálních voleb, do kterých jdu v oranžovém tričku za ČSSD, bude mým hlavním tématem sport. Je to oblast, ve které se pohybuji už dlouho.Působím jako rozhodčí – konkrétně jsem extraligový volejbalový lajnový rozhodčí a mám 1. třídu rozhodčího, což je nejvyšší stupeň, kterého lze dosáhnout. A kromě toho jsem deset let pískal fotbal na okresní i krajské úrovni.

Jak jde dohromady sport a politika? Věřím, že spolu mají tyto oblasti společného více než dost.V obou oblastech se člověk musí vypořádat se stresem, správné rozhodnutí je kolikrát nutné učinit tady a teď, v obou oblastech zažívá člověk denně adrenalinové chvilky. A co je možná to nejdůležitější – ve sportu i v politice by se mělo hrát fair play.

Stejně jako ve sportu jste jednou dole a jednou nahoře, tak je to i v politice. ČSSD má v současné době nějaká procenta. Ano, nebudeme si nalhávat, že jednociferné číslo je super odrazový můstek. Miluji ale výzvy. A jestli mě něco sport naučil – tak to, že z boje se předčasně neutíká. A zápas se může otočit na vaši stranu i v posledních minutách.

Moje srdce bije pro ČSSD od mých osmnácti let, kdy jsem vstoupil do strany. Nebylo mi lhostejné, co se děje v našem městě, chtěl jsem zasahovat do věcí veřejných. Mým velkým vzorem byl bývalý poslanec, senátor, středočeský hejtman a zastupitel MVDr. Josef Řihák.

   

V současné době jsem členem Komise pro zahraniční a mezi obecní spolupráci města Příbram.Úžasné je, že se díky tomu setkávám s představiteli partnerských měst (v Holandsku, Itálii či na Slovensku). Komunál je základ. A já jsem připraven jít do toho naplno. Stejně jako ve sportu.

Jakub Svoboda, ČSSD Příbram

Komentáře