Jak se při houbaření neztratit a co dělat, když se to stane

PŘÍBRAMSKO – Po nedávných deštích se pomalu do lesů vydávají houbaři s nadějí na bohaté úlovky. Ovšem při cestě do lesů je potřeba mít na paměti několik zásad, jak se vyvarovat ztracení. Houbaření je, sice oblíbená aktivita, ale může mít i nečekaná rizika, zejména v oblastech jako jsou Brdy, které jsou poměrně rozsáhlé a na mnoha místech není dostupný mobilní signál.

Každý rok s nástupem houbařské sezóny se bohužel stává, že někteří lidé zabloudí nebo utrpí zranění v rozlehlých lesech. „Pátrání po těchto osobách je náročná operace, která vyžaduje nejen personální zdroje, ale také technické vybavení. Obzvláště v oblastech, jako jsou Brdy, s jejichž rozsáhlými a nepřehlednými terény, je úkol složitý,“ připomíná příbramská policejní komisařka prevence Monika Schindlová.

Při houbaření je klíčové mít na paměti několik zásadních kroků, které vám mohou zachránit život. V případě, že se ztratíte a disponujete mobilním telefonem, nemějte obavy kontaktovat tísňovou linku co nejdříve. Tento krok může zachránit váš život a minimalizovat riziko dehydratace či podchlazení. Nejen postižená osoba, ale i její blízcí, mohou kontaktovat záchrannou linku a včasné jednání je klíčové.

Monika Schindlová, komisařka prevence příbramské policie, zdůrazňuje: „Čekání na setmění není správným krokem. Pokud se ocitnete v bloudění, je nejlepší zvolit jednu směrovou linii a snažit se orientovat podle výrazných bodů v krajině. Lesní nebo polní cesta může být vaší záchranou, která vás dovede k bezpečí.“

V současné době je také možné využít moderní technologie k minimalizaci rizika ztracení. Lokátory osob jsou užitečnými nástroji pro záchranu seniorů, dětí a všech vášnivých přírodních nadšenců. Tito lokátoři umožňují určit přesnou polohu osoby v terénu, což výrazně usnadňuje a urychluje záchranné akce.

Vzhledem k situaci v oblasti Brd, kde signál mobilního telefonu a internetu může být nedostupný, je důležité si při houbaření uvědomit možnost ztracení a připravit se na ni. Dodržování těchto jednoduchých zásad a používání moderních technologií může být rozdílem mezi bezpečným návratem domů a obtížnou situací.

Pamatujte, že houbaření může být skvělým zážitkem, pokud se na něj dobře připravíte a budete dodržovat základní pravidla pro bezpečnost.

Komentáře