Jak kdysi vypadaly havířské Vánoce můžete zažít na Březových Horách

Štědrovečerní šichta v Prokopské štole. Foto: archiv Hornického muzea

PŘÍBRAM – Na konec letošního roku připravili v Hornickém muzeu Příbram pro návštěvníky  zajímavý program s vánoční tematikou. O víkendu 11. a 12. prosince mohou zájemci o místní tradice zavítat do hornického domku na Březovýc Horách prosyceného vánoční atmosférou.

Vánoce v hornickém domku jsou tradiční a oblíbenou akcí, která návštěvníky příjemně vánočně naladí díky všudypřítomné vůni pečiva, tradiční výzdobě nebo lidovým písním a koledám. „Kromě toho mohou nahlédnout pod ruce šikovným řemeslníkům a původní vánoční zvyky a další rukodělnou tvorbu si mohou sami také vyzkoušet. Vyrobí si například vlastní betlémovou figurku, upečou a ozdobí perníčky, nebo si vyrobí originální korálkovou ozdobu. Vžijí se tak do atmosféry doby před sto a více lety, kdy se hornická rodina chystala na příchod Vánoc,“ zve širokou veřejnost do hornického domku ředitel muzea Josef Velfl.

Vstupné 40 Kč, předchozí rezervace na čísle 318 626 307 je nutná. U vstupu se návštěvníci musí prokázat dokladem o očkování nebo prodělání nemoci covid-19, děti nad 12 let se mohou prokázat PCR testem. Děti mladší 12 let žádné potvrzení nepotřebují.

Jak vypadal havířský pracovní Štědrý den, přiblíží v Prokopské štole další oblíená akce s názvem Štědrovečerní šichta v Prokopské štole, která návštěvníkům přiblíží, jak vypadal hornický pracovní Štědrý den. „Nebude chybět jízda důlním vláčkem a nadílka v podzemí za zpěvu koled,“ připomíná ředitel muzea.

Vstupné je 20 Kč. I na tuto akci je potřeba se předem objednat, a to na čísle 318 630 149. Prohlídky budou organizovány tak, aby v nich bylo maximálně 20 osob včetně účinkujících. Na této akci se tak nepotřebujete prokazovat potvrzením o očkování nebo prodělání nemoci.

Komentáře