Hvožďany obnovují za pomocí dotací Pacholecký rybník

Obnova Pacholeckého rybníku. Foto: obec Hvožďany

HVOŽĎANY – Obec letos získala dvě dotace na obnovu Pacholeckého rybníku. Obnově této vodní plochy dojde po 18 letech. Podle starostky Markéty Balkové chce obec v této části vytvořit odpočinkovou zónu, kterou chce propojit se současným koupalištěm.

Pacholecký rybník byl zničený při povodních v roce 2002. Od té doby byl prázdný a pomalu zarůstal vegetací. Před dvěma lety jsem ho odkoupili od soukromých vlastníků se záměrem ho obnovit,“ říká starostka Hvožďan Markéta Balková. Rybník se prý ideálně hodí k zadržovaní vody v krajině.

Letos Hvožďany získaly na jeho obnovu dvě dotace. První pochází od Ministerstva zemědělství a druhá je od Středočeského kraje. Díky nim už začaly stavební práce, které by měly být hotové do konce letošního roku. Obnova této vodní plochy vyjde Hvožďany celkově na částku okolo čtyř milionů korun.

K rybníku už obec před třemi lety odkoupila i místní mlýn, který by chtěla prohlásit za historickou kulturní památku. „Pochází ze 17. století a vlastníme k němu i náhon. Právě Pacholecký rybník patřil původním majitelům tohoto mlýna,“ dodává Markéta Balková.

 

Komentáře