Hornické muzeum letos navštívilo víc lidí než v roce 2020. Letos se chce návštěvnost ještě zvýšit

PŘÍBRAM – Hornické muzeum patří k nejvýznamnějším památkám města a v poslední době jeho návštěvnost rostla. Ročně jeho expozice navštěvovalo okolo 100 tisíc návštěvníků, to se ale v posledních dvou letech kvůli covidu bohužel změnilo.

Hornické muzeum Příbram přivítalo v roce 2021 ve svých expozicích celkem 80 000 platících návštěvníků. „Navzdory pandemické situaci, která způsobila, že až do května muselo být muzeum pro veřejnost uzavřené, se nakonec podařilo přilákat tento relativně vysoký počet zájemců o kulturu. Bylo to zhruba o 10 000 více, než v prvním covidovém roce 2020, kdy návštěvnost klesla na 70 000 osob,“ říká ředitel muzea Josef Velfl.

Muzeum a jeho pracovníci se ale se současným stavem nehodlají smířit, ostatně vždyť bylo zvyklé do roku  2019 každoročně registrovat více než 100 000 turistů a tak podle slov ředitele Josefa Velfla se i v letošním roce bude Hornické muzeum Příbram bude snažit, pokud to okolnosti dovolí, oslovit další milovníky historie hornictví a technických památek s pestrou škálou programů, řadou novinek a atraktivními expozicemi.

V souvislosti Covidem-19 a nuceným uzavřením muzeí bylo relativně více času na plnění úkolů z oblasti odborné a badatelské práce. Vznikl prostor věnovat se také rozsáhlé údržbě jednotlivých areálů, s více než 50 historickými budovami a několika kilometry podzemí zdejších dolů. Došlo například k doplnění historické důlní techniky vystavené v plenéru v areálu Ševčinského dolu, k opravě funkčního hornického vláčku, k inovaci interiérových expozic, k modernizaci depozitářů, pracoviště ekonomického úseku a IT specialisty. „V areálu dolu Vojtěch proběhlo zabezpečení staticky narušeného opěrného zdiva. V Památníku Vojna se uskutečnily opravy obslužného objektu, oplocení a další činnosti. Rozsáhlé stavební práce se podařilo provést v pobočce muzea Uranový důl Bytíz a další se tam uskuteční i v letošním roce. Nejvíce se však muzeum těší na další návštěvníky,“ doplnil závěrem Josef Velfl.

Komentáře