Hornické muzeum chystá na Dny evropského dědictví bohatý program

Foto: Hornické muzeum Příbram

PŘÍBRAMSKO – Všechny areály i pobočky Hornického muzea Příbram budou v neděli 18. 9. v rámci Dnů evropského dědictví otevřeny veřejnosti za symbolické vstupné 1 Kč. Otevřeno je od 9 do 17 hodin, poslední prohlídky začínají v 16 hodin.

Muzeum na tento den dále přichystalo bohatý doprovodný program. Milovníci regionální historie a pěších výletů se mohou těšit na 12 km dlouhou komentovanou vycházku po okolí Příbrami – po stopách tuláka Račanského se vydáte s historičkou Lenkou Blažkovou (sraz v 10:30 na autobusovém nádraží v Příbrami). V areálu Ševčinského dolu budou po celý den připravené hry a další aktivity pro děti. Ve večerních hodinách proběhne speciální „putovní“ prohlídka muzea s návštěvou vybraných expozic a podzemních tras – začátek je v 19 hodin na Ševčinském dole, předpokládaný konec je ve 21 hodin na dole Anna. Předchozí objednávka na tel. 318 626 307 je vzhledem k omezené kapacitě nutná! Atraktivní program pro celou rodinu, jehož součástí bude mimo jiné rýžování zlata, připravuje Muzeum zlata Nový Knín.

Foto: Hornické muzeum Příbram

Speciální večerní prohlídka muzea

Kromě symbolického vstupného 1 Kč do všech expozic a podzemních tras se v neděli 18. 9. návštěvníci Hornického muzea Příbram mohou těšit na další doprovodný program. Jeho součástí je speciální večerní prohlídka, která začíná v 19 hodin na Ševčinském dole a účastníkům nabídne dvouhodinové putování po areálech tří dolů. Společně s průvodcem vystoupají na ochoz šachetní budovy Ševčinského dolu s krásným výhledem na široké okolí – v případě příznivých podmínek se potěší pohledem na západ slunce. Hornickým vláčkem se poté vydají k dolu Vojtěch, kde se následně projdou vodní štolou, nenáročnou pěší trasou podzemím, která končí na dole Anna. V jeho areálu se svezou důlním vláčkem Prokopskou štolou a prohlédnou si impozantní parní těžní stroj z roku 1914. Prohlídka trvá přibližně 2 hodiny, předpokládaný konec je v 21 hodin. Vstupné 1 Kč, rezervace na tel. 318 626 307 nutná! Prohlídky se s ohledem na bezpečnostní předpisy nemohou zúčastnit děti mladší 3 let.

Po stopách tuláka Račanského

Pokud vás více než návštěva muzea láká výlet do přírody, pak vyrazte spolu s historičkou Lenkou Blažkovou na vycházkový okruh spojený s návštěvou míst, kde se v letech 1868–1923 pohyboval tulák Antonín Račanský.

Vysoký, pohledný, mlčenlivý muž s dlouhými vlasy přicházíval na Podbrdsko v letních měsících a obyvatelé Příbrami i okolních vísek jeho návštěvy se zájmem vyhlíželi. Už za jeho života o něm kolovala řada pověstí, z nichž některé se na Podbrdsku dochovaly dodnes. Jeden ze svých fejetonů tajemnému tulákovi věnoval příbramský rodák, spisovatel Jan Drda. Stranou zájmu nezůstanou ani zajímavá místa na trase a povídání o životě obyvatel vísek, jimiž budeme procházet.

Po stopách tuláka Račanského – foto Kateřina Nolčová

Sraz v neděli 18. 9. 2022 v 10:30 na autobusovém nádraží v Příbrami (přesun hromadnou autobusovou dopravou v 10:40 do Lhoty), popř. v 11:00 u kapličky ve Lhotě u Příbramě.  Zhruba dvanáctikilometrový výšlap zahájíme ve Lhotě, odkud budeme pokračovat přes Drahlín, Obecnici, Oseč a Podlesí do Příbrami, kde vycházka končí. Jídlo a pití doporučujeme sbalit s sebou, nicméně možnost občerstvení se nabízí v Obecnici a v Podlesí. Většina trasy vede po zpevněných cestách, lučními a lesními pěšinami, volte vhodnou obuv.

Den plný zábavy v Muzeu zlata Nový Knín

Při příležitosti Dnů evropského dědictví bude Muzeum zlata stejně jako všechny ostatní areály a pobočky Hornického muzea Příbram otevřeno za symbolické vstupné 1 Kč. A co dalšího zde kromě prohlídky expozice zažijete? Můžete si vyzkoušet rýžování zlata, ve výtvarné dílně namalovat obrázky permoníků, luštit a hledat v expozici odpovědi na otázky. Pro zájemce budou připravené brožurky s průvodcem po městě – pokud počasí dovolí, můžete spolu s ním vyrazit na procházku a zkusit vyluštit tajenku v něm ukrytou.

Stanislava Moravcová,

Hornické muzeum Příbram

Komentáře