Fotookénko do minulosti: Když Dlouhá ulice byla ještě opravdu dlouhá

PŘÍBRAM – V dnešním fotookénku jsme se ohlédli za podobou Dlouhé ulice na Rynečku, která tehdy sahala až ke křižovatce s Mixovou ulicí vedoucí na Sázky. Dnes je tato část už součástí Milínské ulice. 

Dlouhá ulice ústí do horní částí Václavského náměstí v centru Příbrami a původně se táhla přes horní část Rynečku až k budově restaurace Na Marjánce. Dodnes, právě u vyústění na Václavské náměstí, v ní stojí například dům rodiny Stočesových, známých krutým osudem, který v době heydrichády postil studenta příbramského gymnázia Antonína Stočese a jeho otce Vojtěcha, jenž byli popraveni za údajné schvalování atentátu na Heydricha. Stojí v ní také někdejší 2. zákaldní škola, která dnes slouží mimo jiné žákům ZUŠ Antonína Dvořáka. Byla postavena v roce 1893 jako škola dívčí.

Najdete v ní i bývalé agitační středisko, kde předtím bývala restaurace U Božího oka, kde v 60. letech minulého století pracovala matka příbramského rodáka vynikajícího scénáristy (např. Ikárie XB 1) a režiséra (Případ pro začínajícího kata) Pavla Juráčka.

Naopak kromě původní zástavby domů, které musely ustoupit socialistickým panelákům v Dlouhé ulici už dnes nejnajdete třeba Bar U Koníčka, který byl v roce 2008 zbourán a dodnes je na jeho místě jen prkná ohrada nebo bývalý hostinec U Raka, který se nacházel ve spodní části Komenského náměstí.

Původně Dlouhá ulice nyní Milínská (foceno od restaurace Mariána).
Současný pohled na nyní již Milínskou ulici.
Střední část Dlouhé ulice 30. léta, dnes Milínská ulice.
Dlouhá ulice 70. léta, kdy začala asanace tohoto území…
….a současný pohled.
Stavebni zázemí výstavby panelových domů v Dlouhé ulici, dnes je na místě parkoviště.
V současnosti už přes stromy není na spodní parkoviště mezi paneláky vidět.
… a tady již hotové parkoviště v Dlouhé ulici 80. léta
…současný pohled na parkoviště (ten vozový park se také hodně změnil)
výstavba panelových domů v Dlouhé ulici 70. léta
… současnost
Pohled na Dlouhou ulici od náměstí
… současnost

Foto: facebook/historie Příbrami a Zprávy Příbram 

Komentáře