Divadlo má vlastní med, nelze ho ale koupit, pouze získat darem

Včelař Jiří Roub na střeše kulturního domu. Foto: Eva Švehlová

PŘÍBRAM – Od léta 2019 jsou na střeše budovy Divadla A. Dvořáka umístěné včelí úly. S myšlenkou umístit na budovu kulturního domu včelstva přišel po vzoru jiných měst před dvěma lety ředitel příbramského divadla Petr Bednář.

V současné době jsou na střeše divadla tři včelstva. „Ve velkých světových městech je běžné, že na veřejných budovách vznikají ekologické projekty jako například zahrady nebo zmíněné chovy včel. V republice nejsme prvními, včely jsou chovány například na budově Národního divadla nebo Akademie věd,“  říká ředitel divadla Petr Bednář.

„Divadelní včely“ už mají za sebou i produkci „divadelního“ medu. „Říkáme mu Bzučák, ale bohužel ho nemůžeme prodávat, i když mě by se to líbilo, kdyby ho bylo možné tady koupit jako suvenýr. Lze ho ale získat například v tombole na divadelním plese, nebo je součástí vánočního balíčku pro naše zaměstnance,“ přibližuje divadelní med ředitel příbramského divadla. Med Divadelní bzučák je podle znalců velmi kvalitní, neboť včely pyl sbírají v sadu na Svaté Hoře.

Kromě Jiřího Rouba, který jako první umístil své včelstva na divadelní střechu před třemi lety, projevili zájem i další. „Bohužel do toho přišla pandemie a zatím se to nepodařilo zrealizovat, ale je to škoda, protože se jednalo řádově o nějaký dvacet třicet lidí, kteří měli zájem, že to chtějí dělat taky. Ale než jsme přednášky o včelaření stihli zorganizovat, tak přišly náhubky a skončilo to,“ neskrývá své zklamání Petr Bednář. Ovšem pokud to situace letos na podzim dovolí, tak by se tyto přednášky měly uskutečnit.

Komentáře