Děti a kolemjdoucí v Pražské ulici a Jiráskových sadech obtěžují bezdomovci

Pražská ulice.

PŘÍBRAM – Se začátkem nového školního roku se do centra města vrátil život. Bohužel s ním i bezdomovci, kteří popíjejí a posedávají v Pražské ulici nebo v prostoru před střední zdravotnickou školou a Základní školou Jiráskovy sady. Navíc obtěžují kolemjdoucí a to včetně školáků, kteří chodí na zmíněnou základní školu.

Bezdomovci dokonce drze oslovují procházející děti a chtějí po nich peníze, nebo vysedávají v Pražské ulici před jedním z obchodů a pokřikují na procházející. „Ve středu seděli před obchodem naproti pizzerii v Pražské ulici a volali na děti jestli se nechtějí napít alkoholu,“ říká devítiletý Petr, který tudy chodí denně ze a do školy. Na problém upozorňují i rodiče dětí či zaměstnanci zmíněné školy.

V Příbrami je podle informací města v současné době téměř šest desítek lidí bez domova. Problémem je, jak je postihnout v případě porušování například městské vyhlášky o zákazu konzumace na veřejnosti. Udělit pokutu jim sice lze, ale je prakticky nevymahatelná. „Zabavujeme jim tedy aspoň ten konzumovaný alkohol,“ říká příbramský starosta Jan Konvalinka.

Lidí bez domova je v Příbrami v současné době okolo 55.

„Pokud bezdomovec pouze sedí na lavičce, nelze s tím nic dělat. Ale pokud napadá či obtěžuje své okolí, tak už je to věc, která se musí řešit. Městská policie má pokyny, aby tuto činnost potírala a na základě informací, které k tomu mám, ještě zintenzivníme ty hlídky v daných lokalitách,“ konstatuje Jan Konvalinka. Podle jeho slov o problému jednají i s Policií ČR, nicméně ta se věnuje trochu jiné trestné činnosti. „Musíme proto vymyslet způsob, jak je z centra dostat. Jak jim znepříjemnit to, aby seděli před tou školou a otravovali kolemjdoucí. Pokuty to bohužel kvůli tomu, že jde o nemajetné osoby a jsou tak prakticky nevymahatelné, neřeší,“ dodává starosta.

Ovšem zatím je pro veřejnost nejlepším řešení v případě výše zmíněných způsobů obtěžování bezdomovci volat městskou policii.

Pomoci by mohlo i to, že se městu v současné době podařilo také přijmout nové strážníky městské policie. Snížil se tak dlouhodobý podstav. Ten se tímto krokem podařilo snížit z devíti na šest chybějících strážníků.

Komentáře