ČSSD je neviditelná, to se musí změnit, říká příbramský sociální demokrat Juraj Molnár

Foto: archiv J. Molnára

PŘÍBRAM – O situaci v příbramské sociální demokracii, o fungování města i o vývoji celorepublikové politiky jsme si povídali s někdejším zastupitelem a radním a také bývalým předsedou místní organizace ČSSD Jurajem Molnárem. Funkci šéfa místní buňky sociální demokracie musel opustit kvůli služebnímu zákonu. Molnár pracuje ve státní správě a jeho práce je s výkonem politické funkce neslučitelná.

Post předsedy ČSSD v Příbrami jste musel před pár lety opustit, sociálním demokratem ale stále jste. Nebo je to jinak?
Ne, nic není jinak. Byl jsem před pár lety připraven pracovat jako předseda místní organizace ČSSD a krátce jsem funkci skutečně vykonával. Jenže zákon o státní službě byl nakonec vyložen tak, že tato pozice není slučitelná s prací pro státní správu. A tak jsem zaměstnání dal přednost, což považuji za logické. Nicméně stále jsem členem místní organizace a nehodlám na tom nic měnit.

Pokud se ale nepletu, nyní sociální demokraté v Příbrami svého předsedu či předsedkyni nemají?
Je to pravda, hledáme, diskutujeme. Po mém krátkém angažmá vedl sociální demokracii Petr Větrovský, provedl ji důležitým obdobím. Vedl ji do komunálních voleb v době, kdy podpora ČSSD padala v celé republice. Vypadnutí z řad příbramského zastupitstva byl i přesto šok. Od té doby není situace ČSSD o moc lepší, ale snad už je po bodě zvratu a trend se pomalu obrátí. Každopádně není to jen o lídrovi, v čele organizace je výbor a pracovat musí i řadoví členové, nikdo si nemůže myslet, že bude jen černý pasažér.

Ačkoliv nemůžete být politický funkcionář, kandidovat do volených pozic ve volbách můžete. Plánujete nějakou kandidaturu?
Podle služebního zákona a podle jeho výkladu je moje práce ve státní správě například neslučitelná s výkonem funkce krajského zastupitele. Zastupitelem města bych však být mohl, stejně jako kupříkladu senátorem. Takže je to trochu složitější, ale ano, kandidovat jsem připraven. Ale není to otázka osobního plánu. Budu-li mít důvěru svých kolegyň a kolegů, půjdu do toho a budu pracovat. Neutíkám z boje, neházím do ringu ručník.

Jaký vidíte recept na úspěch? Kdo by měl podle vás místní ČSSD vést?
Nechtějte po mě jména, to je věc vnitrostranické diskuse. Musí to být ale silná osobnost, charismatický, zkušený člověk. Někdo, kdo ví, jak se politika dělá, co to řemeslo obnáší. To není pro každého. A recept? To je otázka nad otázky! ČSSD v Příbrami je téměř neviditelná. To se musí změnit. Naši voliči, občané města, musí vědět, že tady jsme a máme nápady, máme vize. I když nejsme takzvaně u kormidla. Musíme být aktivní, mluvit s lidmi, být v kontaktu.

Jak hodnotíte současnou politickou situaci ve městě, změny v radě města, investice, stále nejistou rekonstrukci aquaparku a další věci?
Hnutí ANO je do jisté míry zoufalé. Nikdo s nimi nechce být v koalici, horko těžko drží nějakou většinu. A co se týká investic: rozjeli toho spoustu už za minulého vedení pana Vařeky, ale zajíci, jak známo, se počítají po honu. To, že do všeho rýpnete a kopnete, to je snadné. Dotáhnout věci do konce, je větší umění. To se nedaří. Zmatky jsou v koncepci parkování, lze-li vůbec mluvit o koncepci. Nemáme a zdá se mi, že snad už nikdy nebudeme mít zpět Junior klub. Rozpadají se výbory. Sám bývalý radní, pan inženýr Dvořák, kritizuje rozpočet a výhled rozpočtu, kritizuje vedení města. To je poměrně bizardní. Otázka aquaparku je nekonečná. Zdá se to tak megalomanské, že si říkám, zda to lidem z hnutí ANO nepřerostlo již přes hlavu. Ale je to jejich zodpovědnost. Aquapark a jeho osud jde za politickým duem Vařeka – Konvalinka. Tak to je, tečka.

A jak hodnotíte celorepublikovou politiku? Líbí se vám, jak funguje vláda?
Opět nevím, zda to hledisko má být líbí – nelíbí. Jasně, sociální demokracie přijala odpovědnost a třeba Jana Maláčová dělá svoji práci nesmírně skvěle. To musí každý uznat. Je to skvělá ministryně a vede resort s obrovským rozpočtem a nesmírnou odpovědností. Má správnou energii, tah na bránu, to jsou lidé, kteří jsou autentičtí. Myslím, že díky sociální demokracii je vláda úspěšná. Kdyby ANO vládlo samo, byl by program vlády určitě více drakonický a stoprocentně by se méně myslelo na matky-samoživitelky, na seniory, na postižené nebo na mladé rodiny s dětmi. Sociální demokracie je zkrátka na straně slabých a pracujících. Tam je její místo a svoji pozici musí obhájit. Věřím, že se jí to podaří.

Komentáře