Blíží se další noční exkurze na přehradě Orlík

Přehrada Orlík večer. Foto: ČEZ

SOLENICE – Opět po roce se uskuteční oblíbená noční exkurze ve vodním díle Orlík. Pro veřejnost se její útroby otevřou 5. července od 20 hodin. Návštěvníci mohou za nočního osvětlení letní noci vidět provoz druhé největší hydroelektrárny v Čechách.

Ta leží přímo u paty hráze, která je pro změnu nejvyšší betonovou hrází v České republice. „Noční prohlídky pořádáme již třetím rokem a jsou oblíbené. V červenci je vidět hluboko do noci, beton vodního díla už není rozpálený a za nočního osvětlení vyniknou i různé detaily,“ vysvětluje důvody nočních prohlídek provozu Martin Slavík.

Orlická přehrada.

Z technických důvodů je ale nutné se předem se objednat. Stačí zavolat na telefonní číslo 737 506 950 nebo poslat e-mail formou krátké objednávky na pisecko@email.cz. Další červencová noční exkurze se bude konat až 26. července.

Kromě exkurzí v nočních hodinách je možné absolvovat denní prohlídky o sobotách a středách a také se vypisují speciální prohlídky, během nichž se vidí nejen celý provoz elektrárny, hráz, ale také kryt civilní obrany. Více informoací ZDE.

Přehrada Orlík – kryt civilní obrany.

Fakta o vodním díle Orlík:
• Objemem vody se jedná o největší českou přehradu (plochou vede Lipno).
• Nejvyšší betonová hráz měří 91 metrů.
• Elektrárna je osazena 4 Kaplanovými turbínami.
• Řeka Vltava je 100% zadržována přehradou a pouze v případě energetické potřeby protéka voda přes turbíny. Jinak se řeka zadržuje v jezeře jako ve velké baterii.
• Vodní sloupec vody je u hráze okolo 70 metrů.
• Po jezeře stále jezdí v červenci a srpnu lodní doprava, která slouží jako vodní MHD. Od jara 2019 doprava provozuje již jen jedna firma (www.orlickalodni.cz).

Komentáře