Aquatlonové drama v Příbrami. Tituly vybojovali Marek a Pičmanová

Foto: archiv pořadatelů

PŘÍBRAM – Mistrovství republiky v aquatlonu, které se uskutečnilo v neděli 16. dubna v Příbrami, nabídlo strhující podívanou. České tituly vybojovali až v posledních metrech závodu Jakub Marek se Zuzanou Pičmanovou.

Při Aquatlonu Příbram se závodilo o mistrovské tituly, ale také o důležité body do Českého poháru v aquatlonu. Tribuny u bazénu tak ráno obsadilo téměř 300 sportovců, kteří postupně absolvovali své rozplavby. Dospělé účastníky při nich čekalo 400 metrů plavání.

Nejrychlejší čas si ve vodě připsal reprezentant Tomáš Zikmund, který dohmátl v čase 4:13,6. Na obhájce mistrovského titulu Šimona Koblížka si vypracoval čtyřvteřinový náskok. Dalším favoritem byl Jakub Marek, který ale ztratil 19 sekund.

V závodě žen potvrdila své velké plavecké kvality Michaela Štěrbová, která si připsala čas 4:41 a obsadila 8. místo ve společném pořadí s muži. Zuzana Pičmanová odcházela z příbramského bazénu s mankem 23 vteřin, které ji odsunulo na průběžné 5. místo.

Běhalo se okolo Hořejší Obory. Foto: archiv pořadatelů

Pětikilometrová běžecká část se uskutečnila v parku Hořejší Obora a závodníci při ní celkem devětkrát oběhli stejnojmenný rybník. V závodě mužů se rychle seběhla trojice největších favoritů. „Na mém plavání se podepsal třítýdenní výpadek v tréninku kvůli zranění ruky, ale i tak jsem věřil, že na kluky mám a pomůže mi, že budou taktizovat,“ vyprávěl Jakub Marek. „Podařilo se mi je dotáhnout hned ve druhém okruhu, po kterém se běželo pomalu, tak jsem si odpočinul. V předposledním okruhu nastoupil Šimon Koblížek, za kterým jsem se vydal, a Tomáš Zikmund odpadl. Před poslední zatáčkou jsem pak urval i Šimona,“ usmíval se Jakub Marek, pro kterého to je první aquatlonový titul i pohárové vítězství v kariéře.

Jakub Marek. Foto: archiv pořadatelů

Pro druhé místo si doběhl Šimon Koblížek, který si tak zajistil celkové vítězství v Českém poháru – v žebříčku má dvě první místa (Zlín, České Budějovice) a jedno druhé (Příbram). Při posledním závodě v Praze už ho tak nikdo nemůže předstihnout. Bronzová medaile patří domácímu Tomáši Zikmundovi.

V závodě žen dlouho běžela s velkým odstupem Michaela Štěrbová, v každém okruhu ale ukrajovala vteřiny z jejího náskoku výborně běžící Zuzana Pičmanová. Až se jí podařilo v předposledním okruhu českou reprezentantku předstihnout. „Doufala jsem, že by to mohlo být vyrovnané, ale příliš jsem nevěřila tomu, že bych Míšu předběhla. Hodně mi ovšem pomohl trenéra Honza Vaněk, který mě po telefonu uklidňoval, a také diváci, kteří mi fandili a hlásili mi, o kolik Míšu stahuju,“ usmívala se Pičmanová, pro kterou to je po triumfu v Českých Budějovicích druhé letošní pohárové vítězství.

Zuzana Pičmanová. Foto: archiv pořadatelů

Druhé místo vybojovala Michaela Štěrbová, bronzovou medaili si z mistrovství republiky odvezla Edita Pozlerová.

Aquatlon Příbram měl i další sportovní hvězdu – závodu se zúčastnil Jan Micka, český plavecký rekordman a účastník olympijských her v Londýně, Riu a Tokiu, který loni ukončil kariéru. Z rozplavby s nejlepšími triatlonisty si odnesl čas 4:30, díky kterému vstupoval do běhu ze 4. místa. „Trošku mě překvapilo, že jsem plaval tak pomalu. Ale s ohledem na to, že jsem posledních pět měsíců nic nedělal, tak to ještě celkem jde. Nečekal jsem ale takovou bolest, něco takového jsem za posledních deset let v bazénu nezažil – bolely mě bicepsy, tricepsy, předloktí, měl jsem křeče… A běh? Asi panuje spokojenost. Beru to jako takový odrazový můstek, protože teď vím, že když se budu chtít zúčastnit nějakého aquatlonu nebo triatlonu, tak na to musím natrénovat. Jinak to zase bude strašně bolet,“ smál se v cíli Micka, kterému patří konečné 49. místo.

Jan Micka. Foto: archiv pořadatelů

Český pohár v aquatlonu vyvrcholí v neděli 23. dubna při Aquatlonu Praha 11.

Výsledky:

Aquatlon Příbram, 16. dubna 2023

 

Muži: 1. Jakub Marek 19:38, 2. Šimon Koblížek 19:40, 3. Tomáš Zikmund 19:43

Ženy: 1. Zuzana Pičmanová 22:04, 2. Michaela Štěrbová 22:13, 3. Edita Pozlerová 23:13

 

Kompletní výsledky najdete zde.

Komentáře