Antonín Schejbal: Kontroly České obchodní inspekce za pomocí nastrčených figurantů mě děsí

.Zastupitel Antonín Schejbal

Názory v rubrice „Váš názor“ se nemusí shodovat s názory redakce.

PŘÍBRAM – Nedávno Česká televize a skupina inspektorů z České obchodní inspekce (ČOI) navštívila příbramské farmářské trhy, kde za pomoci figurantů zkoušeli, zda se mladistvým neprodává alkohol. V konkrétním případě medovina. Svůj názor na tuto akci nám poslal zastupitel za Piráty Antonín Schejbal.  

Před několika dny mě upřímně dost zklamal průběh kontrol ČOI na vánočních trzích v Příbrami. Jako člověka, který zodpovídá za provoz baru, mě průběh kontrol děsí.

Rozhodně neschvaluji prodej alkoholu dětem, používáme opatření – rozdílné pásky, kdy jiné jsou pásky pro návštěvníky do 18 let, aby nebylo nutné předkládat neustále občanku. Lidem, kteří pracují za barem věřím. Ale i tak se může stát, že se v návalu někdo přehlédne a hrozí mi pokuta až jeden milion korun.

Nepopírám, že alkohol představuje pro společnost obzvláště pak pro mladé lidi velkou hrozbu. Na druhou stranu, účinnost represí je v tomto případě zcela minimální. V praxi to znamená, že (skoro) každý, kdo si chce koupit flašku vodky a je mu 16, má kamaráda, kterému je 18.

Už jenom k ceně alkoholu na vánočních trzích není běžné, že by se tady nezletilý opíjeli.
Včerejší případ se týkal sedmnáctiletého kluka, který údajně vypadal o dost starší a zkoušel si koupit medovinu. Brigádník, který mu nápoj prodal je samoživitel, který se stará o dvě děti. Pravděpodobně ho i provozovatele stánku čeká poměrně nepříjemné a dlouhé řízení.

Je mi jasné, že represivní opatření v určité míře musí existovat, na druhou stranu musí jít o koncepční zásahy v místech, kde je to opravdu potřeba za využití přiměřených figurantů.
Jak jsem již psal, zásadní je především podpora prevence, ne ukládání pokut (které mohou být až 1 000 000) strejdům, co si jdou párkrát do roka přivydělat prodejem svařáku, aby si přilepšili na Vánoce.

Komentáře