Vzpomínky na první okamžiky svého života najdou odložené děti v kufříku

PŘÍBRAM – Příbramská nemocnice se zapojila do projektu Život v kufříku. Ten  je zaměřený na novorozence, kterých se z různých důvodu jejich matky vzdávají. Projekt řeší absenci prvních hmatatelných vzpomínek na jejich narození. Ty pak tyto děti najdou právě v darovaném kufříku. Nadační fond La Vida Loca takovýchto kufříků už rozdal mezi novorozence 1 500.

Kufříky, které se těmto dětem dávají, obsahují například první botičky, první obleček, první hračku, kojeneckou láhev, dudlík a také Knihu života, která obsahuje otisk nožičky a ručičky, váhu a délku miminka při narození, první fotografie se sestřikami, osobní přání do života od nich, které se o miminko v porodnici staraly a další vzpomínky, které si pak dál ponese ve svém životě.

„Je to ohromná síla, když vidíte, že adoptivní rodiče a pěstouni posílají fotky a příběhy s tím, jakou rádi, že mohou tyto kufříky plnit a dětem v pozdějším věku vyprávět o jejich vstupu na tento svět,“ řekla při předání kufříků Iva Barnincová, která je spoluzakladatelkou a projektovou ředitelkou nadačního fondu La Vida Loca. Do Příbrami přivezla deset plně vybavených kufříků.

Příbramská nemocnice se stal už 51 v pořadí, která se do tohoto projektu zapojila. „Spolupráci s nadačním fondem jsme přivítali, protože to vidíme jako velmi smysluplnou věc pro novorozence, kteří mají bohužel tu smůlu, že musí vyrůstat bez biologických rodičů a chybí jim pak později ty jejich kořeny. Sám na svých vnoučatech vidím, jak se rády dívají například na fotky či videa z dob, kdy byly samy novorozenci,“ uvedl primář dětského oddělení příbramské nemocnice Pavel Marček.

Není také bez zajímovavosti, že v ČR, mimo dětí, které skončí v babyboxech, neexistuje statistika odložených dětí. Podle Pavla Marčeka se v Příbrami jedná ročně zhruba plus mínus o desítku novorozenců.

 

Komentáře