Vodné a stočné bude příští rok ve stejné výši, o ceně za odpady se bude ještě jednat

Ilustrační foto.

PŘÍBRAM – V závěru každého roku zastupitelé schvalují obecně závazné vyhlášky o místních poplatcích. Jedná se například o poplatek za psa, vodné a stočné či poplatek za sběr a třídění odpadů.

Jinak tomu nebude ani letos. Jak to tedy v současné době vypadá s přípravou vyhlášek a co bude příbramáky asi nejvíce zajímat s cenou místních poplatků pro rok 2021. Na to jsme se zeptali starosty města Jana Konvalinky. Podle něj některé poplatky zůstanou ve stejné výši a měnit se nebudou. “Pro rok 2021 zůstávají poplatky za vodné i stočné ve stávající výši. Stejně tak je tomu u poplatků za psy. V jednání je výše poplatku za komunální odpad,“ uvedl starosta města Jan Konvalinka (ANO).

O čem se bude ale jednat má být výše poplatku za odpady. „Cenu poplatku za komunální odpad, držíme od roku 2015 na výši 552 Kč za osobu a rok. O vyhlášce o odpadech, tedy o případné změně ceny, budou zastupitelé jednat na prosincovém zasedání,“ doplnil příbramský starosta.

Naposledy když se argumentovalo tím, že se poplatek od roku 2015 nezměnil a bylo to v minulém roce u vodného a stočného, tak došlo k jeho skokovému zdražení ze 75,37 Kč na 91,69 korun. V květnu se pak díky snížené sazbě DPH poplatek snížil na 87,71 Kč. Dalo by se s toho usuzovat, že vedení města chystá navýšení ceny u poplatku za odpady? To se zřejmě dozvíme na prosincovém zasedání zastupitelů.

A jak se na místní poplatky v příštím roce dívají někteří opoziční zastupitelé?

„Je dobře, že kolegové z vedení města po letošním skokovém a bohužel nevyhnutelném zvýšení ceny vodného a stočného již o dalším zdražování neuvažují. Současná cena vodného a stočného umožnuje městu mnohem více investovat do nezbytné obnovy našeho vodohospodářského majetku. Škoda jen, že ani v letošním roce město nezvládá investice v původně předpokládaném objemu realizovat. Prostředky se však naštěstí nemohou spotřebovávat na jiné účely, ale plní fond vodohospodářského majetku, tak se to dá v budoucnu zlepšit,“ sdělil zastupitel Václav Švenda (TOP 09).

Švenda by také uvítal, aby bylo možné zachovat i stávající výši poplatků za odpady. „Jejich výše se ze zákona stanovuje tak, že skutečné náklady sběr a svoz komunálního odpadu za rok 2019 se rozpočtou na jednotlivé obyvatele města. Náklady za rok 2019 zatím bohužel neznám, protože budou až součástí materiálu pro prosincové jednání zastupitelstva. Aktuálně mi tedy nezbývá nic jiného, než nám všem držet palce, aby nebyly výrazně vyšší,“ dodal Švenda.

To zastupitel Šance pro Příbram Vladimír Král chce nejdříve znát všechny čísla v kontextu rozpočtu města, aby se mohl zodpovědně rozhodnout.

  „Výše místních poplatků musí být stanovena v kontextu celkového rozpočtu města ,ale i s ohledem na dlouhodobější rozpočtový výhled. Po představení těchto dokumentů lze teprve zodpovědně hovořit o výši těchto poplatků a jejich případném dalším přenesení na občany města. To, že chceme mít Příbram uklizenou a čistou, o tom není třeba diskutovat,“ míní Vladimír Král.

 

 

 

Komentáře