Vězni si v příbramské věznici vyzkoušeli svou fyzičku v závodě Spartan Bytíz

Foto: Věznice Příbram

PŘÍBRAM – V areálu příbramské věznice se konal druhý ročník závodu „Spartan Bytíz“, v němž jde o kombinaci běhu a zdolávání překážek. Do soutěže se přihlásilo celkem 65 vězněných osob.

Závod převzatý dle platformy Spartan Race bylo možno zařadit do kategorie sprint. Délka trati byla 3 km a ní bylo rozestavěno 16 překážek a úkolů s různou obtížností. „Mezi překážky pořadatelé, kterými byli výchovní pracovníci oddělení výkonu trestu, zařadili například plazení pod nataženými provazy, hod medicinbalem na cíl, převalování traktorové pneumatiky, vytahování břemena do výšky, přitahování na hrazdě, dřepy a kliky se zátěží, běh přes kladinu, přeskoky švihadla nebo překážky a další. Pokud závodník nezvládl překážku – úkol zdolat musel ji nahradit 10 angličáky,“ přiblížil náplň závodu tiskový mluvčí věznice Vladimír Rampas s tím, že plnění úkolů nebylo vzhledem k počasí úplně snadné, ale do cíle doběhli, až na jednoho, všichni startující. Čas nejlepšího závodníka se zastavil na 20 minutách a 45 vteřinách.  

Při podobných závodech a soutěžích si odsouzení trénují vůli, ohleduplnost k soupeři, překonávání sama sebe a to i téměř na hranici svých aktuálních možností. „Závod je ukázkou kvalitního trávení volného času a zvyšováním fyzického zdraví, které je pro pobyt ve vězení důležitou součástí stejně jako psychická odolnost a pohoda, která bývá uvězněním narušena,“ dodává na vysvětlenou Vladimír Rampas.  

Na úspěšném zvládnutí akce od přípravy po samotný průběh a ukončení se podíleli zaměstnanci oddělení výkonu trestu s přispěním ozbrojených složek a to tak, aby byla dodržena veškerá bezpečnostní opatření při zvýšeném pohybu vězněných osob v prostorách věznice.

Tento závod byl první z několika akcí, které jsou pro letošní jubilejní sedmdesátý rok existence věznice plánovány. „Pro vězněné osoby plánujeme zapojení do Běhu se Žlutou stužkou, uspořádat Den otců, Noc kostelů, dále tančit v projektu Tango ve věznici a dalších činností jako je například výroba látkových předmětů pro dětské kolektivy,“ doplnil na závěr tiskový mluvčí příbramské věznice.

Komentáře