PŘÍBRAM – Na nadcházejícím zasedání zastupitelstva města, které se uskuteční 21. května, bude zastupitelům předložený návrh na změnu jednacího řádu. Podle připraveného Dodatku č. 1 by nově měla platit časová a početní omezení vystoupení nejen pro samotné zastupitele, ale i pro občany, kteří se do diskuze na zasedání přihlásí.
Podle předkládací zprávy rady města se návrh snaží reagovat na potřebu kultivovaného a efektivního průběhu jednání. Zastupitelé by se ke stejnému bodu programu mohli vyjádřit nejvýše dvakrát, každé vystoupení by přitom mělo časový limit pěti minut. Pokud by tento limit účastník překročil, předsedající by měl možnost odebrat mu slovo.
Proč se k tomuto kroku město uchyluje, zdůvodňuje starosta města Jan Konvalinka (ANO).
„Vzpomeňme, jak vypadala rozprava v závěrečném bodě minulého zasedání zastupitelstva. Mnozí zastupitelé, hlavně ti opoziční, ani nepočkali na konec jednání a sál opustili. Bylo jim úplně jedno, že občané chtějí diskutovat. Tolik k poznámkám o omezování slova,“ uvedl Konvalinka.

„Od zkrácení času na rozpravy si slibujeme větší efektivitu a spád jednání, kdy bude méně času na osobní spory a sáhodlouhé diskuze nad tématy, která ani nebyla na programu zastupitelstva,“ dodal.
Podle něj návrh vychází z metodických materiálů Ministerstva vnitra ČR a podobná opatření nejsou v rámci republiky výjimkou. „Navíc platí, že se diskuze dá kdykoli otevřít a zbavit omezení. Je potřeba si také uvědomit, k čemu slouží zasedání zastupitelstva města. Je to de facto pracovní jednání, na kterém se mají projednat a hlasovat materiály, které procházejí dlouhým úředním postupem. Nikdo z občanů není zvědavý na politické šarvátky a poměřování sil,“ uzavřel starosta.

Omezení se dotkne i veřejnosti. Občané, kteří vystoupí například v rámci tradičního závěrečného bodu určeného pro jejich dotazy a podněty, by podle návrhu mohli vystoupit ke každému bodu rovněž nejvýše dvakrát a s časovým limitem tří minut.
Vedení města zdůrazňuje, že návrh není namířen proti svobodné diskuzi, ale má předejít zneužívání prostoru k opakovaným, dlouhým a mnohdy nevěcným projevům. Současně zůstává zachována možnost udělit výjimku – zastupitelstvo může rozhodnout o neaplikování omezení v konkrétním bodě, pokud to uzná za vhodné.
Opozice se na tento návrh dívá kriticky. Podle opoziční zastupitelky Markéty Škodové (Spojenci) představuje omezení diskuse nebezpečný precedens. „Omezení diskuse k jednomu tématu je nebezpečný precedens, který oslabuje demokracii na místní úrovni. Václav Havel kdysi řekl: ‚Demokracie není pohodlné zřízení. Vyžaduje od každého občana podíl na odpovědnosti.‘ Jak máme nést odpovědnost, když nám vedení města bere možnost skutečně a plnohodnotně diskutovat?“ uvedla Škodová.

„Návrh radních vnímám jako pokus o umlčení občanů a zastupitelů, nikoli jako snahu zefektivnit jednání. Zastupitelé jsou tu pro občany, ne naopak, a jejich úkolem je občany vyslechnout, i když to není vždy příjemné. Místo omezování vystoupení by se mělo vedení města snažit vytvářet prostor pro dialog a hledání společných řešení,“ doplnila.
Na závěr dodala: „Požádám, aby radní návrh stáhli a začali jednat v duchu otevřenosti, jak by si to přál i Václav Havel, na kterého se v minulosti velmi paradoxně odkazoval i starosta města.“
Podobná opatření nejsou v Česku výjimečná a opírají se o platnou legislativu, konkrétně o ustanovení zákona o obcích. Právní rámec umožňuje jednacími řády upravovat detaily průběhu jednání, pokud tím není porušena zákonná úprava práv účastníků.
Zda zastupitelé návrh schválí, bude jasné až po květnovém hlasování. Vzhledem k veřejnému zájmu, který bod vzbuzuje, lze očekávat živou diskuzi.