Vánoce s Alžbětou, film Karla Kachyni zachycuje Příbram na konci 60. let

Ulice V Brance v úvodu filmu Vánoce s Alžbětou (r. Karel Kachyňa, 1968)

PŘÍBRAM – Režisér Karel Kachyňa natočil v roce 1968 film Vánoce s Alžbětou, ve kterém ztvárnil hlavní roli slovenský herec Vlado Müller a téměř celý se odehrává v Příbrami a okolí. V těchto dnech je k vidění v programu televizní stanice +Film Europe.

Pro obyvatele Příbrami je tento černobílý snímek zajímavý tím, že zachycuje Příbram na konci 60. let a mnohá místa zachycená ve filmu dnes vypadají zcela jinak. Například hned v úvodu je vidět ulice V Brance, Mariánské údolí či stará podoba Milínské ulice. Kromě dalších záběrů z Příbrami jsou ve filmu k vidění i záběry z Milína, Třebska nebo Předního Pořící.

Samotný příběh filmu vypráví o řidiči nákladního auta Hubertu Cmíralovi, který rozváží do vesnických prodejen potraviny. Jednoho dne mu vedení podniku přidělí mladou Alžbětu Tomajdesovou, z čehož není Cmíral úplně nadšený. Dívka vyrůstala v dětském domově a pobyla také v nápravném ústavu pro dívky. Hubertovi vadí lehkovážnost se kterou Alžběta bere život i povinnosti, a rychlost s jakou se seznamuje s muži. Snaží se dívku vychovávat, což Alžběta posměšně odmítá. Postupně ale zjistí, že Hubert má také složitou minulost. Kdysi byl ve vězení, protože ublížil na zdraví své nevěrné ženě. Po čase se ale oba sblíží a na venkovské svatbě, kam jsou pozváni, spolu tančí a Hubert se opije. Dívka ho doprovodí domů, ale odejde poté, co mu slíbí, že s ním stráví Štědrý večer…

Záběry s filmu můžete porovnat s tím, jak místa zachycená ve filmu vypadají dnes na webových stránkách Filmová místa.

Komentáře