Václav Dvořák: Postřehy z květnového zastupitelstva

Názory v rubrice „Váš názor“ se nemusí shodovat s názory redakce.

PŘÍBRAM – Zastupitel Václav Dvořák se ohlíží za květnovým zasedáním městského zastupitelstva.

Květnového zastupitelstva jsem se bohužel z důvodu nepřítomnosti v Příbrami nemohl zúčastnit. Měly tam být projednávány dva velmi důležité body, tak jsem alespoň předem poslal všem zastupitelům dopis, ve kterém jsem jim sdělil svůj pohled. Jedním bodem byl návrh RM omezit zastupitelům i občanům možnost na ZM vystupovat, druhým byl návrh na koupi objektu Prokopka na Březových Horách.

Omezení práva zastupitelů vystupovat k jednotlivým bodům na 2 x 5 min je projevem zoufalosti koalice. Opozice vystupuje na jednání ZM odborněji a zodpovědněji, než zastupitelé koalice. Některé z radních jsme za 3 roky téměř neslyšeli promluvit, jen hlasují podle pokynů. Opozice si může připsat k dobru řadu aktivit, kterými ušetřila městu velké peníze (např. parkovací dům), ostudu (Galerie), nebo výrazně napomohla k lepšímu řešení (bazén). Rozpravy na ZM, které k tomu vedly, byly dlouhé a obtížné. Vrcholem byly diskuse kolem příbramské vody, kde sice opozice celkově neuspěla, ale alespoň městu oproti návrhu RM ušetřila 30 mil Kč.

Nepamatuji si ani na jeden případ, kdy by řečnické vystoupení kteréhokoliv zastupitele mělo byť jen náznak obstrukce, jak to vidíme v parlamentu od pánů Babiše či Okamury. Žádnou výjimkou nebyly situace, kdy RM zastupitelům předkládala nedopracované materiály, které ani radní sami neuměli vysvětlit a usnesení se dopracovávala v průběhu jednání zastupitelstva. To ale chce pořádnou výměnu argumentů, snahu pochopit druhou stranu, čas. A jak jsem již řekl – jednání byla vždy věcná, byť jsme spolu nesouhlasili. Po řádně ukončené diskusi se hlasovalo a hotovo. A asi ještě jedna důležitá poznámka: opravdu drtivá většina bodů programu, odhaduji to na 90 %, byla ukončována rychle, často dokonce bez přihlášeného diskutéra. Plyne z toho jedno: nebyl jediný objektivní důvod, aby se zastupitelům omezoval prostor k jejich vystoupením. Zůstává ten jediný: koalice chce opozici sebrat prostor. Koalice nechce, aby opozice rozkrývala její návrhy, které někdy nemají se zájmem města nic společného. Je to zcela nedemokratické, krok zpět.

Jako třešničku na dortu vidím to, že prostor k diskusi byl sebrán i občanům, a to na 2 x 3 min. Ať si koaliční zastupitelé zdůvodňují tento návrh jak chtějí, je to také odsouzeníhodné. Argument ze strany starosty (vlastně jediný!) zazněl, že to je kvůli panu Tomáši Moslerovi. Pan Mosler je chytrý občan z Březových Hor, který se o své město zajímá více, než je koalici milé. Ani já s panem Moslerem nesouzním vždy. To ale není důvod k tomu jej nevyslechnout a nepřemýšlet o tom, co a proč říká. Navíc má zpravidla pravdu. Na ZM ale diskutuje řada občanů, připomenu např. diskuse o FL.

Návrh byl přijat 13 hlasy (nejmenší většinou), přičemž starosta Konvalinka se zdržel. Koalici ale podržel pan Novotný z SPD. Sebeméně nepochybuji, že to tak bylo dopředu domluvené, aby to najisto klaplo. Příbram tak povýšila díky koalici ANO, SPD a ODS svoji nehezkou historickou přezdívku na „Palermo s roubíkem“,.

Bod ohledně Prokopky se nakonec neprojednával, protože ji majitelka prodala dříve, než o tom mohli rozhodovat zastupitelé. Ještě před jednáním zastupitelstva se ale na sociálních sítích bouřlivě diskutovalo o tom, co je správné udělat. Zastupitelé již v prosinci odsouhlasili záměr Prokopku koupit. Je dobře vědět, že RM měla tehdy neujasněné, co s ní dál. Až když si opozice v dlouhé diskusi prosadila, že se tím má pomoci 3. ZŠ v její neutěšené situaci s jídelnou, tak návrh prošel. Od začátku bylo na stole, že po koupi by muselo dojít k radikální přestavbě. Koalice ale ještě na stejném ZM prosadila rozpočet, plán investic a rozpočtový výhled na několik let, kde na to nebyla vyčleněna ani koruna. K aktualizaci těchto dokumentů došlo v letošním březnu a na Prokopku opět ani koruna. Nyní v květnu RM koupi Prokopky ani nenavrhovala. Docela tomu rozumím, protože koupě a přestavba by přišly na asi 200 mil Kč, které však koalice na tuto akci neplánovala vydat. Navíc se takto ani nevyřeší palčivý problém školy s jídelnou.

Veškerá diskuse tedy probíhala na sociálních sítích. Nezachytil jsem žádné příspěvky ze strany vedení města. Živě diskutovali zejména Březohoráci a rozumím jim. I já mám pocit, že BH zůstávají na okraji zájmu města. Diskuse byly velmi slušné, věcné. Ale s jednou výjimkou, a to byly demagogické příspěvky předsedkyně osadního výboru BH, paní Aleny Smejkalové. Razantně prosazovala koupi (chápu), přičemž jí vůbec nevadilo, že na to (a zejména na přestavbu) nejsou naplánované peníze. Vysvětloval jsem jí, že i bez Prokopky se má město vydat cestou úvěru přes 400 mil. Paní Smejkalová je členkou finančního výboru, který projednává ekonomické plánovací dokumenty dříve, než se dostanou do zastupitelstva. Ptal jsem se jí, proč tam nenavrhovala Prokopku zahrnout (a tudíž asi navýšit dluh města). Věcnou odpověď jsem nedostal, jen snůška demagogie, polopravd a osobních útoků na opozici. Takto ale svým BH vůbec neprospívá.

                                                                              

Václav Dvořák, zastupitel za Spojence

Komentáře