V mobilu si můžete zahrát hru o historii Příbrami

PŘÍBRAM – Hry na mobil mají své příznivce i odpůrce. Mnozí namítají, že jde jen o žrouta času, ale jak se už v minulosti ukázalo počítačové či mobilní hry mohou být i zdrojem poznání například historie. jednou takovou je i aplikace Skryté příběhy je název venkovní mobilní hry, díky které je možné poznat nejen nová zajímavá místa, ale navíc cestovat v čase a udělat každý rodinný výlet neobyčejným dobrodružstvím. Jeden z příběhů je věnovaný také Příbrami.

Prostřednictvím hry se její uživatelé přenesou do Příbrami, respektive na Březové Hory v roce 1892, kdy se odehrála důlní katastrofa na dole Marie. „Venkovní mobilní hry jsou žádaným zpestřením při bádání v historii. Skryté příběhy nás zavedou do roku 1892 na Březové Hory. Jak mnozí jistě tuší, příběh s názvem Marie v plamenech nám přiblíží osudný den, kdy na dole Marie vypukl zničující požár,“ přibližuje informace starosta Jan Konvalinka.

Příběh Marie v plamenech provede hráče městem, kdy na ně čeká jedenáct zastavení. Trasa měří necelý sedm kilometrů a vede z centra Příbrami z Václavského náměstí na náměstí T. G. Masaryka, dále pak Mariánskou ulicí na Březové Hory k Hornickému muzeu. Následně projde přes takzvané Březohorské sídliště ke kulturnímu domu a pak k areálu Nový rybník. Odtud vede do kopce Svatohorskou alejí na Svatou Horu.

Hra je určena především dětem od 6 do 13 let. Aplikace je ke stažení na: App Store a Google play pod názvem Marie v plamenech. Více informací najdete na webových stránkách www.skrytepribehy.cz.

Příběh hry:
Lojzík Soukup hledá cestu, jak zachránit svého otce, který je uvězněn požárem v dole. Doly na olověné a stříbrné rudy v Březových Horách u Příbrami byly svého času známé po celé Evropě. Patřily k nejhlubším a z pohledu Rakouského císařství, které je vlastnilo, to byly doly doslova zlaté. Zdejší těžba totiž představovala devět z deseti dílů veškerého stříbra vytěženého na území Rakouska-Uherska. Jenže tuhle éru úžasných výsledků měl ukončit dohořívající knot z hornického kahanu. Stalo se to slunného úterý 31. května 1892 krátce po jedenácté hodině dopolední. V Mariánském dole na Březových Horách vypukl požár. Bylo to hluboko – na 29. podzemním patře – a dým vyprodukovaný požárem začal dusit životy horníků po desítkách. Je jasné, že nemůžeme zachránit všechny, ale je tu jeden kluk, který potřebuje, abychom spolu s ním způsobili zázrak a zachránili jeho otce Jana Soukupa, který pracuje v dole jako kočí.

Komentáře