Unikátní huť v Jincích znovu ožívá

Unikátní historická huť Barbora v Jincích.

JINCE – Městys získal dotaci na opravu unikátní hutě Barbora. Práce na její záchraně už začaly. Po rekonstrukci v ní bude muzejní expozice, v areálu pak prostor pro pořádání letních kulturních akcí.

Radnice chce po rekonstrukci budovu využít pro turistický a společenský rozvoj nejen svůj, ale celého regionu. „Od Středočeského kraje jsme získali dotaci necelé tři miliony korun na opravu střechy, ale i tak budeme muset z rozpočtu doplatit asi 1,2 milionu korun. Rekonstrukce bude rozdělená na etapy, nyní se pracuje na střeše a horní části hutě,“ řekl jinecký starosta Josef Hála.

Připravené jsou i projekty na obnovu fasády nebo výměnu oken a osazení dveřmi. Kromě zmíněné dotace od Středočeského kraje Jince čekají ještě na výsledek jednání o dotaci z ministerstva kultury. „Chceme upravit i venkovní prostory, kde plánujeme letní amfiteátr, ale také stavbu hutí a pecí v poměru jedna ku třem, nebo jedna ku čtyřem, které by názorně ukazovaly zpracování železa, chceme tam udělat i milíř na výrobu dřevěného uhlí, který by byl samozřejmě funkční a občas by se v něm nějaké to dřevěné uhlí vyrobilo,“ přiblížil další záměry s objektem jinecký starosta s tím, že nebude chybět ani muzeum hutnictví nebo prezentace trilobitů, jejich naleziště jsou v okolí.

Huť Barbora se může pochlubit unikátními stropy, ale také svou jedinečností v rámci Evropy. „V Evropě existovaly jen dvě takové huti, druhá je ve Francii,“ upozornil Josef Hála. Huť pracovala na základě progresivních technologických prvků, které se potom aplikovaly do hutí na území Rakouska-Uherska. Založil ji hrabě Rudolf Vrbna na počátku 19. století. Do provozu byla uvedena roku 1810. Její specializací bylo odlévání litinových trubek. Vyráběly se zde ale i další strojní součásti a houskové železo pro hamry. Provoz trval do roku 1874, kdy už nedokázala konkurovat okolním hutím. Jméno získala po manželce majitele. Pak zde byla až do 50. let 20. století pila. Poté objekt sloužil jako skladiště zemědělského družstva. V roce 1989 jej získali soukromí vlastníci, od kterých huť obec koupila v roce 2017.

Komentáře