Policisté se zaměřili na Nováku na cyklisty

Foto: Policie ČR

PŘÍBRAM – Preventivní akce zaměřená především na cyklisty se uskutečnila v areálu Nového rybníka v pátek 23. srpna pod názvem „Na kole jen s přilbou“. Cyklisté jsou spolu s chodci na silnicích nejzranitelnější skupinou. V loňském roce zemřelo na českých silnicích 38 cyklistů, z toho 30 z nich nemělo na hlavě přilbu.

Ochranná přilba je povinná pro cyklisty mladší 18 let a měli by ji mít na hlavě řádně připevněnou. Doporučována je však i dospělým cyklistům. „Jízdním kolem se z hlediska provozu na pozemních komunikacích rozumí i koloběžka, tudíž se pro jízdu na ní vztahuje také povinnost nošení přilby,“ připomněla policejní mluvčí Monika Schindlová s tím, že jednou ze základních příčin zranění či úmrtí cyklistů je právě poranění hlavy. Dochází k němu nejčastěji nárazem o vozovku, kapotu auta nebo o jinou překážku jako je strom, kámen, patník. Pokud cyklista jede rychlostí 25 km/h a spadne po hlavě na komunikaci, jeho pád odpovídá pádu z výšky 2,5 metru hlavou na beton.

Policisté při dopravní akci také kontrolovali, zda jsou jízdní kola správně vybavená, jedná se o účinné brzdy, přední odrazku bílé barvy, zadní odrazku červené barvy, oranžové odrazky na pedálech a na paprscích kol. Za snížené viditelnosti musí mít kolo navíc přední světlomet svítící bíle a zadní svítící červeně. „Přestože cyklista nepotřebuje žádný řidičský průkaz, musí znát a dodržovat pravidla silničního provozu, a být k dalším účastníkům ohleduplný a opatrný,“ dodala policejní mluvčí.

To ovšem ne všichni cyklisté dodržují. Například přes Flusárnu vede k Novému rybníku cyklostezka, vedle které vede i pruh pro chodce. Ten si ovšem často právě cyklisté „přivlastňují“ jako druhý jízdní pruh bez ohledu na to, že mají přímo na asfaltu jasně vyznačené, který ze dvou pruhů je určený pro jízdu na kole.

Cyklisté

Komentáře