Studenti se zachovali poctivě a získají odměnu

Poctiví nálezci Jan a Dominik sedí na pohovce vlevo. Foto: Eva Švehlová

PŘÍBRAM – Ocenění si zaslouží přístup dvou studentů Lycea Waldorfské školy Příbram, kteří koncem minulého měsíce našli ve městě větší finanční hotovost. Místo, aby si peníze ponechali, postupovali tak, jak se má a nález odevzdali na městské policii.

Oba příbramští studenti Dominik Jiřičný a Jan Sedlák našli obnos přesahující dvacet tisíc korun. „Před Šalandou jsme našli obálku, kde bylo větší množství peněz. Ještě tam byly přítomny nějaké dvě ženy, které s tímto nálezem nechtěly mít nic společného. Obálku jsme vzali a odnesli na městskou policii. Odtud jsme společně se strážníkem šli na úřad, na oddělení ztrát a nálezů, kde byl náš nález zapsán,“ popsal událost Dominik Jiřičný.

Podle svých slov ani na vteřinu nezaváhali, jak budou postupovat. „Párkrát jsme se setkali s názorem, že jsme si peníze měli nechat. Jistě by to bylo lákavé, peněz to bylo hodně. Na druhou stranu jsme nad tím uvažovali z pohledu, že by se něco obdobného stalo nám. Jistě bychom byli rádi, kdyby v tom případě peníze někdo vrátil,“ dodal druhý nálezce Jan Sedlák.

Majitel ztracený peněz se ozval po pár dnech. Chlapcům ovšem ze zákona náleží desetiprocentní nálezné, které jim již bylo vyplaceno. Jak nám sami studenti prozradili, stále zvažují, co za tyto prostředky pořídí. Ve hře je například kávovar do třídy, což znamená, že si získané prostředky ani v tomto případě nenechají pouze pro sebe.

Vedení města si velice váží přístupu těchto mladých lidí. „Odjakživa si stáří stýskalo na mládí, že ta dnešní mládež je taková a maková, a že ti dnešní staří, když byli mladí… Není to tak, spíše mám pocit, že studenti dneška mají více ideálů, než jsme měli my,“ ohodnotil mladé nálezce starosta Jindřich Vařeka.

Komentáře