Středočeský radní Milan Vácha: Reakce proti případnému sloučení škol chápu

Radní Středočeského kraje Milan Vácha.

PŘÍBRAM – Možné sloučení gymnázií vyvolalo ve městě poměrně silnou vlnu nevole. Vznikla i petice proti tomuto zamýšlenému kroku Středočeského kraje. S možným sloučením už ředitele obou škol i vedení města seznámil krajský radní pro oblast vzdělávání Milan Vácha (STAN).

Nyní se pracuje na možném harmonogramu případného sloučení obou středních škol. To se netýká jen Příbrami, ale i dalších škol zřizovaných krajem ve středních Čechách. „V pátek se na krajském úřadě sejdu na pracovní schůzce s řediteli škol, kde budeme mluvit o tom, jak by podle nich případné sloučení mělo vypadat,“ říká Milan Vácha. Po té se navrženým harmonogramem bude zabývat školský výbor, ale definitivní slovo bude mít až celé zastupitelstvu Středočeského kraje. „To definitivně rozhodne zda optimalizace ano či ne,“ připomíná středočeský radní pro vzdělávání.

Proti sloučení v Příbrami vznikla i petice, kterou je na několika místech nejen ve městě, možné podepsat do 1. března letošního roku. Pak ji její autoři předají právě vedení Středočeského kraje. Podle slov Milana Váchy ale do té doby kraj zcela určitě o budoucnosti obou škol nerozhodne.

„Za mě ale není možné s optimalizací škol příliš otálet. Téměř denně mi píše několik lidí poměrně obsáhlé maily v rozsahu několika stran A4 a na to není ani v našich silách reagovat. Proto tuto část nechci nijak uměle prodlužovat. Dojdeme k nějakým závěrům, ty navrhneme a zastupitelstvo musí s plnou zodpovědností s tím, co to možná způsobí nějak rozhodnout,“ uvádí dál k celé situaci radní Milan Vácha, který je zároveň starostou obce Psáry.

Počátkem tohoto týden se Milan Vácha setkal s autory příbramské petice. „V základních věcech jsme si porozuměli, ale rozcházíme se v pohledu na koncepci středního školství na Příbramsku a nyní čekáme, jak se k tomu postaví oba ředitelé a jaký společně navrhnou proces toho případného sloučení,“ konstatoval.

Na druhou stranu podle svých slov reakce rodičů i učitelů škol, kterých se případná krajská optimalizace školství dotkne, chápe. „Z lidského hlediska je to pochopitelné. Když slučovali mojí školu, po té co jsem z ní odešel, tak jsem také podepisoval petici a až nyní  s odstupem času vidím, jak situace vypadá a jsem rád, že k tomu došlo, ale tehdy by mi to nikdo nevysvětlil,“ popisuje svou osobní zkušenost se slučováním škol.

Radní Milan Vácha je otevřen diskusi a všem relevantním názorům, ale jak prozradil z časových důvodů není schopen na všechny písemné, mnohdy několikastránkové názory písemně odpovědět. Proto naší redakci dovolil uveřejnit jeho telefon, na který ho můžete kontaktovat tel: 602 754 837. Jen prosí, aby šlo opravdu o relevantní názory k věci.

 

Komentáře