Spíš než magická data lákají snoubence netradiční místa svatby

V Petrovicích se svatba konala i na divadelním jevišti.

PŘÍBRAMSKO – Ke svatbě mají lidé různý přístup, pro některé je doslova životním milníkem, jiní ji berou jen jako jakési nutné „zlo“ například v kontaktu s úřady. Nicméně stále je poměrně dost párů, které si potrpí na tzv. „magické datum“, tím je i to dnešní 8. 8. 2018.

Do jaké míry mají „magická data“ opravdový vliv na šťastnou budoucnost je přinejmenším diskutabilní, nicméně mnoho lidí se právě v podobné dny vydává na společnou pouť životem. Podle matrik některých městských a obecních úřadů to už ale není tak horké jako kdysi. Například v Příbrami je asi největší zájem o datum 18. srpna. To je už nahlášeno celkem sedm svateb jak v Obřadní síni na Zámečku, tak i na Novém rybníku, Svaté Hoře nebo v Dlouhé Lhotě.  Ovšem protože se v Příbrami oddává vždy v pátek a v sobotu, tak dnešní den by milovníci magických čísel sňatek nejspíš neuzavřeli.

Naopak v některých dalších městech a obcích se podle matrik zvýšený zájem o data s možnými magickými účinky příliš neprojevil. „Na 18. srpna mám v kalendáři čtyři svatby, což je normální stav a ani matrikářka neříkala, že by se o podobná data projevoval nějaký zvýšený zájem,“ konstatoval sedlčanský místostarosta Miroslav Hölzel.

Podobná situace je i nedalekých Petrovicích, kde je podle pracovnice matriky vše v normálu. „Jsme malá obec, takže na 18. srpna tu mám nahlášené nějaké svatby, ale máme ještě volno,“ říká petrovická matrikářka Hana Šťastná. Téměř identicky jsou na tom i v Rožmitále pod Třemšínem, kde se dnes také neoddává a na další podobná data jako např. 18. srpna je prý zájem normální jako jindy.

Podle matrikářek spíš než o „magická data“ lidé projevují zájem o netradiční místa, kde se vezmou. Pomyslnému žebříčku vévodí svatby na nejrůznějších zahradách, statcích, zámcích, ale také v balónech anebo třeba i na jevišti divadla. „Měli jsme tu také svatbu v horkovzdušném balónu nebo dokonce na děkovačce divadelního představení, kdy se přímo na jevišti při představení Moliérova Lakomce ještě v kostýmech brali dva členové ochotnického spolku z Příbrami,“ vzpomíná na svatební obřad před dvěma lety petrovický starosta Petr Štěpánek s tím, že překvapeni byli jak diváci, tak nevěsta, která o svatbě vůbec nevěděla a nejdřív si myslela, že jde pouze o žádost o ruku.

Komentáře