„Škatulata, hejbejte se“ s příbramskými trhy

Náměstí TGM v Příbrami.

PŘÍBRAM – Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil… i tak by se dalo vyložit nedávné oznámení radnice o navrácení trhů na náměstí T.G.M. Přitom letos na jaře město uspořádalo anketu, zda mají trhy zůstat na Dvořákově nábřeží či se přestěhovat právě na náměstí. Těsnou většinou bylo rozhodnuto, že zůstanou u Hořejší Obory.

Ankety, která se týkala, pravda, jen farmářských trhů, se tehdy ve městě, které má přes 31 tisíc obyvatel, zúčastnilo pouhých 665 lidí. A vyplynulo z ní, že podle 55,5 % z nich mají farmářské trhy zůstat na Dvořákově nábřeží. Tam v roce 2017 byly přesunuty i trhy s dalším zbožím do té doby pořádané právě na náměstí T.G.M., v nové lokalitě o ně ale veřejnost neměla příliš zájem a postupně opadl i zájem samotných trhovců.

Veřejnost tento krok vedení města kritizovala a volala po navrácení klasických trhů na náměstí. „Snažíme se obnovit tradici trhů na náměstí T. G. Masaryka, kde bude trh každou středu. V prvních týdnech určitě nemůžeme počítat s tím, že bude náměstí plné trhovců, ale věřím, že časem si obě strany, tedy prodávající i kupující cestu na obnovené trhy najdou,“ říká starosta Jan Konvalinka. K tomuto rozhodnutí radnice dospěla prý na základě toho, že čas od času řeší dotazy občanů, zda by nebylo možné obnovit trhy na náměstí T. G. Masaryka.

Její rozhodnutí vítá i Spolek Pražské ulice, který také volal po návratu trhů na náměstí. „Jsme rádi, že radnice vyslyšela volání veřejnosti i náš návrh vrátit trhy na náměstí T.G.M. a doufáme, že ke stejnému postupu dojde i v dalších našich návrzích, například ohledně změn parkování v okolí Pražské ulice,“ konstatoval předseda Spolku Pražské ulice Marek Školoud.

Trhy se na náměstí konaly odjakživa.

Nyní se tak farmářské trhy dál budou konat první a třetí sobotu na Dvořákově nábřeží, na Václavském náměstí v horní části Pražské ulice, se vždy ve středu a v sobotu budou konat trhy ovoce, zeleniny, řezaných květin, sadby a sazeni, prodej na „platu“ v Jiráskových sadech je povolený od pondělí do soboty a na náměstí 17. listopadu od pondělí do pátku. A od 1. září budou moci trhovci své zboží prodávat každou středu na náměstí T. G. Masaryka, a to v čase od 7 do 18 hodin. Prodávat se tam bude plný sortiment vyjma elektrotechnického a potravinového zboží.

Vedení města tedy nakonec „vyslyšelo“ volání části veřejnosti a navrátilo opět trhy na náměstí T.G.M., ostatně i při rekonstrukci tohoto náměstí se s tím počítalo, kdy se měly trhy konat v okolí kostela a proto došlo na rozšíření chodníku okolo něj. Nicméně se tento záměr po dokončení rekonstrukce nikdy nerealizoval. Ovšem s trochou nadsázky lze říci, že pokud například bude dostatečně „hlučná“ část veřejnosti, která by například chtěla na celém území města bezplatné parkování, tak když po uskutečnění nějaké ankety, zamítnutí, odůvodnění proč to nejde, vytrvá a bude radnici nutit „čas od času“ odpovídat na dotazy, zda by to nebylo možné, tak třeba nakonec opravdu bude v celé Příbrami parkování zadarmo… Příští rok jsou volby, tak by to třeba mohlo klapnout…

Komentáře