Sedlčany nemají vyhlášku na petardy, ale za zákaz kouření u škol padlo pět pokut

Náměstí TGM v Sedlčanech.

SEDLČANY – Města a obce mají nejrůznější vyhlášky omezující některé činnosti na veřejnosti. Mezi nejčastější patří ty, které se týkají rušení nočního klidu, pití alkoholu na veřejnosti či omezení hazardu na jejich území.  Sedlčany předloni v listopadu zavedly vyhlášku omezující kouření u škol, naproti tomu omezení pro užívání zábavní pyrotechniky nemají.

S koncem roku je spojené i odpalování nejrůznějších rachejtlí, petard a dělobuchů.  Ovšem „kanonádníci“ se často předzásobí výrazněji než je zdrávo a tak se rány ozývají v ulicích měst často i několik týdnů po prvním dni nového roku. Proto některá města a obce toto omezují vyhláškou. Tak je tomu od loňska například v Příbrami. V Sedlčanech ale také omezení není, což ale vadí některým obyvatelům.

„Vyhlášku na omezení užívání zábavní pyrotechniky nemáme, a to především z důvodu její špatné vymahatelnosti. Když totiž někde někdo odpálí petardu, tak než tam strážníci městské policie dorazí, je už dávno pryč,“ vysvětluje starosta Sedlčan Miroslav Hölzel.

Naopak v listopadu 2018 Sedlčany zavedly vyhlášku omezující kouření u školních budov. Podnětem k přijetí vyhlášky byl případ napadení jednoho školáka skupinou jeho vrstevníků v ulici Na Potůčku. V současné době, kdy mají děti z valné většiny distanční výuku, se problém vyřešil sám. „Ale v době, než začala distanční výuka, tak strážníci nejprve lidem domlouvali a upozorňovali je, aby si na novou vyhlášku zvykli, ale padlo také už asi pět pokut,“ dodává sedlčanský starosta s tím, že podle něj vyhláška není úplně, dobré řešení, protože to problém jen posouvá jinam. „Nicméně někteří rodiče či pedagogové vítají, že nyní máme nástroj, jak problém, který byl u vchodu do škol, řešit,“ dodal závěrem Miroslav Hölzel.

Komentáře