Sedlčanům se třídění vyplácí, nemusí zdražovat svoz odpadu

SEDLČANY – Zdražovaní, to je slovo, které v posledních dnech slýcháme nejčastěji. Prakticky rostou ceny u všeho od stavebního materiálu přes pohonné hmoty a potraviny až po energie. Samozřejmě že svozu respektive ukládání odpadu se tento nepříjemný trend nevyhne také. Ovšem zřejmě nepostihne všechny.

„Tím, že máme nízkou produkci komunálního odpadu na obyvatele, tak letos ani příští rok a ani v dalších nejbližších letech bychom neměli spadnout do toho povinného navyšování  těch poplatků, které se odvádějí obci a státu, takže pořád jsme na té základní pětistovce,“ pochvaluji si situaci sedlčanský starosta Miroslav Hölzel.

V Sedlčanech ročně připadá na jednoho obyvatele okolo 140 kg komunálního odpadu za rok, zatímco celorepublikový průměr se pohybuje okolo 250 kilogramů odpadu za rok na osobu. Takže přestože skládka ve Voticích, kam Sedlčany odpad vozí, bude zdražovat poplatek za uloženou tunu odpadu asi na tisíc korun, tak lidé v Sedlčanech by tuto změnu neměli pocítit ve svých peněženkách. „Skládka ve Votících bude zdražovat od 1. ledna 2022 o 161 korun za uložení tuny odpadu, ale nám zůstává ten fixní poplatek ve výši 500 korun,“ dodává Hölzel s tím, že tento poplatek by se měl v budoucnu zvyšovat až na částku okolo 1 900 Kč.

Sedlčany zatím zachovají současnou podobu svozu komunálního odpadu. „Poplatek proto ponecháme za nemovitost a nikoli za osobu, aby dál byla motivace k třídění odpadu,“ vysvětluje sedlčanský starosta.

Technické služby města, které zajišťují svoz komunálního odpadu a to i z okolních obcí, si navíc v těchto dnech pořídily nový svozový vůz. Vyjde na částku okolo pěti milionů,. ale bude už moci svážený odpad přímo zvážit, protože bude vybavený váhou a tak se bude vědět i kolik odpadu technické služby vozí z okolních obcí. Doposud se vždy muselo s vozem najet na váhu a každou svážku vážit zvlášť.

Komentáře