Radní Vesecká chce koupit s dalšími nájemníky byty v domě, který město opravuje

PŘÍBRAM – Jedním z bodů březnového zasedání zastupitelstva má být mimo jiné i žádost nájemců bytů v čp. 15 – 18 na rohu ulic Milínská a Špitálská, tedy v tzv. Špalíčku, o jejich odkup. Jedním z žadatelů je i příbramská radní Renáta Vesecká (Příbramáci pro Příbram). Dům, v jehož suterénu sídlí městské kulturní centrum, v současné době město opravuje.

V budově je 27 bytů a 19 jejich nájemníků podalo žádost o odkup bytů na město v září loňského roku, nicméně zastupitelům k projednání se dává více jak půl roku od podání této žádosti a to ještě za podmínek, kdy se neví, zda se na právě prováděné práce získá dotace. Jedná se už o několikátou žádost obyvatel tohoto domu. V něm kromě radní Renáty Vesecké bydlí také její spolustraník z Příbramáků pro Příbram František Caithaml, který je členem finančního výboru a také bytové a zahraniční komise města.

Ovšem podle stále platného usnesení rady města z roku 1998 patří uvedený dům na seznam objektů, které si chce město ponechat. Navíc radnice neustále operuje s informací, že Příbram dobře hospodaří a na svých účtech má okolo 400 milionů koruna z toho tudíž vyplývá, že není potřeba se žádného městského majetku v současnosti zbavovat. Natož pak bytů. Prakticky se jedná o stejnou situaci jako v případě nedávného pokusu prodat městskou rekreační chatu Granit na Šumavě či bývalý dům Městských lesů Příbram v ulici Čs. armády. Ovšem u něj na rozdíl od Granitu ještě rozhodnutí nepadlo.

Rada města se k žádosti o odkup bytů postavila šalamounsky. Navrhla dvě de facto opačná usnesení. Podle prvního rada bere na vědomí žádost nájemníků a ukládá městské realitní kanceláři, aby připravila nezbytné podklady pro privatizaci uvedených bytů v tomto domě a to po ukončení oprav a za podmínky, že odkupu nebudou bránit podmínky získané dotace na opravy z Ministerstva pro místní rozvoj. V druhé variantě sice bere žádost nájemníků na vědomí, nicméně neukládá městské realitní kanceláři připravit nezbytné podklady pro privatizaci zmíněných bytů.

Když ale například před lety několikrát, naposledy to bylo v roce 2016, o odkup nájemního bytu v Pivovarské ulici, jenž je také na městském seznamu bytů, které by si Příbram měla ponechat, usiloval společně s dalšími nájemníky zakladatel příbramské TOPky a někdejší zastupitel Vít Kučera, tak jim zastupitelstvo nevyhovělo.

To zohledňuje i důvodová zpráva městské realitní kanceláře. V ní se uvádí, že z usnesení rady města z 16. května 2016 vyplynul závěr – neiniciovat další postupy k privatizaci městských bytů pro tehdejší žadatele a neprivatizovat tedy ani byty v dalších domech, které byly vyloučeny z privatizace vzhledem k omezenemu počtu obecních bytů. V roce 2016 měla Příbram 606 bytů. Nyní jich vlastní 600.

Také není bez zajímavosti, že ve zmíněném domě čp. 15 – 18 (tzv. Špalíčku), kde radní Vesecká žádá o odprodej bytu, je na příbramské poměry docela nízké nájemné. Činí jen 25,92 korun za m2/měsíc, což zhruba u těchto bytů dělá, samozřejmě v závislosti na jejich velikosti, celkové nájemné maximálně do 2000 korun za měsíc.

O žádosti budou zastupitelé jednat na svém zasedání v pondělí 29. března od 16 hodin.

O probíhající opravě domu na rohu Špitálské a Milínské ulice, tedy tzv. Špalíčku, informoval i starosta města v posledních Minutkách z radnice:

 

 

Komentáře