Příští týden se bude diskutovat o regulaci reklamy ve veřejném prostoru

Jiráskovy sady.

PŘÍBRAM – Se začátkem února vešlo v platnost Nařízení o regulaci reklamy, které se týká veřejného prostoru na území celého města. Připraveno je veřejné projednání tohoto nařízení.

O tom, že Příbram chce řešit problematiku vizuálního smogu se mluví už od roku 2019. Od začátku února je v platnosti Nařízení o regulaci reklamy, ve kterém je přesně stanoveno, kde a jaká reklama je povolena. Ve středu 16. února od 16.30 proběhne v jednacím sále Zastupitelstva města Příbram (nám. T. G. Masaryka 121) veřejné projednání. Tématy projednávání jsou: vizuální smog, nařízení města a navazující kroky.

„Schválení zmíněného nařízení je prvním účelným krokem, který mohou města učinit, když chtějí bojovat s vizuálním smogem. Jde o krok, který v řadě měst pomohl vyčistit ulice od rušivé reklamy a navrátit městům jejich přirozený vzhled. Věřím, že se toto postupně bude dařit i v Příbrami,“ říká místostarosta Martin Buršík.

Nově tedy nebude možné umisťovat reklamu například na zábradlí, ploty, sloupy veřejného osvětlení, využívat zařízení šířící reklamu zvukem či obrazem. Upraveny budou muset být velkoplošné reklamy na markýzách a slunečnících na venkovních restauračních zahrádkách a předzahrádkách, a další.

O vizuálním smogu se veřejně v Příbrami začalo mluvit na konci roku 2019, kdy místostarosta Buršík přislíbil vznik pracovní skupiny, která se měla problémem vizuálního smogu zabývat. „Pracovní skupina se bude pravidelně zabývat podněty občanů na nevhodnou reklamu a na základě rozhodnutí starosty města nebo rady města bude poté nařízeno odstranění těchto vad odpovědným odborům a příspěvkovým organizacím,“ uvedl k tomu tehdy místostarosta.

Podle nařízení všechna komunikační média, která budou od nabytí účinnosti nařízení v rozporu s novými pravidly, mají být odstraněna či dle pravidel upravena do 30. června letošního roku s tím, že u stávající velkoplošné reklamy na markýzách a slunečnících na venkovních restauračních zahrádkách je termín posunut až do konce letošního roku.

Komentáře