Příbramští včelaři budou dodávat med s „příchutí“ kultury

Včelař Jiří Roub na střeše kulturního domu. Foto: Eva Švehlová

PŘÍBRAM – Kulturní dům má nové obyvatele. Staly se jimi totiž včely ze dvou úlů, které byly nedávno umístěné na jeho střechu. Pokud se tento projekt osvědčí, může dojít k rozšíření.

S myšlenkou umístit na budovu kulturního domu včelstva přišel po vzoru jiných měst před dvěma lety ředitel příbramského divadla Petr Bednář. „Ve velkých světových městech je běžné, že na veřejných budovách vznikají ekologické projekty jako například zahrady nebo zmíněné chovy včel. V republice nejsme prvními, včely jsou chovány například na budově Národního divadla nebo Akademie věd,“ přiblížil záměr chovu Petr Bednář.

V obou úlech na střeše příbramského kulturního stánku se nachází v době hlavní sezony zhruba deset tisíc včel. „Prozatím jsme sem umístili dva úly, o které se budeme starat s dětmi ze včelařského kroužku Včelařík. Jsem rád, že se tohoto projektu můžeme účastnit a podpořit tak příbramskou ekologii a propagovat včelařství,“ řekl příbramský včelař Jiří Roub.

Umístěním včelstev na střechu se zabývali také zastupitelé na dubnovém zasedání. Mluvilo se mim jiné i o bezpečnosti. „Je to zajímavý a v rámci ČR ojedinělý ekologický projekt. Po vzoru Prahy a Paříže jsme se rozhodli zkusit chov včelstva přímo v zástavbě. Naše město je plné stromů i ploch s keři a travou, včely tak zajisté najdou dostatek potravy. Dojde i k obohacení místního ekosystému. Včelaři jsme byli ubezpečeni, že včely neskýtají zvýšené riziko pro obyvatele,“ dodal starosta Jan Konvalina.

Veřejnost ale obavy mít nemusí. „Včely na výškových budovách nejsou pro chodce žádným nebezpečím, neboť dosedají do korun vzrostlých stromů, kterých je v okolí kulturního domu dostatek, mají zde tedy dostatek pastvy. V jejich doletové vzdálenosti je také svatohorský sad či Padák,“ doplnil včelař Jiří Roub.

Spolupráce mezi vedením Divadla Antonína Dvořáka a příbramskými včelaři v čele s Jiřím Roubem je úžasně nastavena, takže se zcela jistě můžeme těšit na med z včelstev umístěných na kulturním domě.

O včely se budou starat děti z včelařského kroužku. Foto: Eva Švehlová

Komentáře