Příbramské nemocnici chybí monoklonární látky a pozastavuje provádění antigenních testů

STŘEDNÍ ČECHY – Středočeský kraj intenzivně řeší situaci okolo nedostatku léků, které zabraňují těžkému průběhu onemocnění Covid-19. Zásoby tzv. monoklonálních protilátek pro některé krajské nemocnice, které jich nemají dostatek, zajistí pro nejbližší období krajští koordinátoři intenzivní péče a očkování z jiných zařízení. Nejpozději v úterý by do České republiky měla dorazit nová dodávka léků.

Nemocnice Středočeského kraje jsou léky s monoklonálními protilátkami zásobeny z Fakultní Thomayerovy nemocnice a Fakultní nemocnice Motol, které patří mezi přímořízené organizace Ministerstva zdravotnictví ČR. Krajští koordinátoři intenzivní péče a očkování jsou připraveni zajistit distribuci zásob léků mezi zařízeními v kraji, kde jsou léky dostupné tak, aby je dostali všichni, kdo je skutečně potřebují. „Aktuálně máme potvrzeno, že léky budou nemocnicím přerozděleny z IKEMu. Zároveň máme informaci, že nejpozději v úterý by do České republiky měla dorazit nová dodávka léků,“ vysvětluje radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

S nedostatkem léků se potýká nemocnice v Příbrami a Kladně. „Nemocnice v Kolíně a Benešově poté disponuje zásobami zhruba na týden a nemocnice v Mladé Boleslavi asi na 10 dnů,“ upřesnil Pavlík. Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 11 382 nakažených koronavirem. V porovnání s předešlým týdnem je to o 3558 nových případů více.

O nedostatku léků napsala na svém webu příbramská nemocnice. „Jsme nuceni oznámit, že od pondělí je pozastavena aplikace monoklonálních protilátek proti SARS-CoV-2 z důvodu jejich nedostatku v rámci České republiky. Pacienti, kteří byli objednáni na zítřek, ještě své dávky protilátek zajištěné mají. Čekáme na mimořádný závoz, který máme předběžně přislíbený zhruba za týden, jisté to ovšem není. O aktuální situaci budeme veřejnost informovat prostřednictvím sociálních sítí a našeho webu,“ konstatoval tiskový mluvčí příbramské nemocnice Martin Janota. Monoklonální protilátky se podávají nakaženým ve formě infuze. Brání šíření viru v těle a chrání před vážným průběhem nemoci. Musí se ale podat v časné fázi onemocnění.

Příbramská nemocnice také postavuje provádění antigenních testů. „Vzhledem k aktuální politicko-epidemiologické situaci a nezájmu z řad veřejnosti od pondělí 22. listopadu pozastavujeme provádění antigenních testů v areálu II na Zdaboři,“ dodal Janota.

Komentáře